Reklama

Kościół w skrócie

Kościół w skrócie

13.11.2017
Czyta się kilka minut
7–13 listopada
PAUL HARING / CNS PHOTO
PAUL HARING / CNS PHOTO
W

Wytyczne w sprawie dzieci księży

W ramach Papieskiej Komisji ds. Ochrony Nieletnich powstała grupa robocza, która zajmie się przygotowaniem wytycznych dotyczących pomocy dzieciom księży katolickich. Ujawnił to przewodniczący tej grupy Peter Kilgallon (na zdjęciu z Hanną Suchocką) w liście do Coping International – międzynarodowej organizacji zajmującej się pomocą dzieciom, których ojcowie są księżmi.

Kazanie o demokracji

„Demokracja oznacza taki system, w którym odrzuca się władzę skupioną w jednej osobie. Władza tu nie jest czyjaś. W demokracji nikt nie może ogłosić się władcą” – powiedział abp Stanisław Gądecki podczas mszy sprawowanej w poznańskiej bazylice kolegiackiej z okazji Święta Niepodległości. Przewodniczący Episkopatu przypomniał też nauczanie katolickiej nauki społecznej o trójpodziale władz i o laickości państwa.

Watykan bez papierosów

Mimo przewidywanej utraty dużych zysków od 2018 r. na terenie państwa watykańskiego na życzenie papieża będzie obowiązywał zakaz sprzedaży papierosów. „Stolica Apostolska nie może przyczyniać się do praktyk, które wyraźnie szkodzą zdrowiu” – tłumaczyło watykańskie Biuro Prasowe.

Kulisy ostatniego konklawe

„Musisz mi być posłuszny. Jeśli zostaniesz wybrany, musisz się zgodzić” – miał powiedzieć 28 lutego 2013 r. ustępujący z urzędu Benedykt XVI do kard. Jorgego Maria Bergoglia podczas pożegnalnej audiencji dla członków Kolegium Kardynalskiego. Wspomina o tym siostra Franciszka Maria Elena Bergoglio w najnowszej książce włoskiej watykanistki Deborah Castellano Lubov.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]