Reklama

Kościół w skrócie

Kościół w skrócie

13.11.2017
Czyta się kilka minut
7–13 listopada
PAUL HARING / CNS PHOTO
PAUL HARING / CNS PHOTO
W

Wytyczne w sprawie dzieci księży

W ramach Papieskiej Komisji ds. Ochrony Nieletnich powstała grupa robocza, która zajmie się przygotowaniem wytycznych dotyczących pomocy dzieciom księży katolickich. Ujawnił to przewodniczący tej grupy Peter Kilgallon (na zdjęciu z Hanną Suchocką) w liście do Coping International – międzynarodowej organizacji zajmującej się pomocą dzieciom, których ojcowie są księżmi.

Kazanie o demokracji

„Demokracja oznacza taki system, w którym odrzuca się władzę skupioną w jednej osobie. Władza tu nie jest czyjaś. W demokracji nikt nie może ogłosić się władcą” – powiedział abp Stanisław Gądecki podczas mszy sprawowanej w poznańskiej bazylice kolegiackiej z okazji Święta Niepodległości. Przewodniczący Episkopatu przypomniał też nauczanie katolickiej nauki społecznej o trójpodziale władz i o laickości państwa.

Watykan bez papierosów

Mimo przewidywanej utraty dużych zysków od 2018 r. na terenie państwa watykańskiego na życzenie papieża będzie obowiązywał zakaz sprzedaży papierosów. „Stolica Apostolska nie może przyczyniać się do praktyk, które wyraźnie szkodzą zdrowiu” – tłumaczyło watykańskie Biuro Prasowe.

Kulisy ostatniego konklawe

„Musisz mi być posłuszny. Jeśli zostaniesz wybrany, musisz się zgodzić” – miał powiedzieć 28 lutego 2013 r. ustępujący z urzędu Benedykt XVI do kard. Jorgego Maria Bergoglia podczas pożegnalnej audiencji dla członków Kolegium Kardynalskiego. Wspomina o tym siostra Franciszka Maria Elena Bergoglio w najnowszej książce włoskiej watykanistki Deborah Castellano Lubov.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]