Reklama

Kościół w skrócie

Kościół w skrócie

05.09.2017
Czyta się kilka minut
29 sierpnia – 4 września
P

Papież i psychoanaliza. Sensację wywołała informacja ujawniona przez „Le Figaro”, że papież Franciszek, kiedy jeszcze był przełożonym argentyńskiej prowincji jezuitów, korzystał z psychoterapii. Miał wtedy 42 lata, z terapeutką spotykał się pół roku, a cotygodniowe sesje „znacząco mu pomogły” w trudnym okresie życia. Papież opowiada o tym w wywiadzie rzece „Papież Franciszek: Polityka i społeczeństwo”, który ukaże się we Francji.

Ekologia na papieskich uczelniach. Od nowego roku akademickiego na siedmiu uniwersytetach papieskich w Rzymie będzie wykładana ekologia. Uczelnie wypracowały wspólny pięcioletni program, który został przedstawiony Franciszkowi. Jest to realizacja postulatu, jaki papież zawarł w encyklice „Laudato si”.

Relikwie św. Piotra? Fragment kości opatrzony napisem, że są to relikwie św. Piotra, odkryto podczas remontu położonego na Zatybrzu kościoła Santa Maria in Cappella. Kości znajdowały się pod mensą ołtarza konsekrowanego pod koniec XI w., w niewielkiej urnie pochodzącej z tego samego okresu. Umieszczone tam napisy identyfikują też relikwie innych papieży pierwszych wieków, świętych Korneliusza, Kaliksta i Feliksa. Historycy przypuszczają, że rzymskiej świątyni używał jako kaplicy papież Urban, który rezydował na Wyspie Tyberyjskiej, gdy pałac papieski na Lateranie zajmował antypapież Klemens III.

Most kard. Macharskiego. Nowy most w Krakowie, który jest fragmentem wschodniej obwodnicy miasta, będzie nosił imię kard. Franciszka Macharskiego – jednogłośnie zadecydowali krakowscy radni.

O. Kłoczowski odznaczony. Duszpasterz, rekolekcjonista, filozof i publicysta, wychowawca kilku pokoleń, dominikanin o. Jan Andrzej Kłoczowski otrzymał Srebrny Medal „Cracoviae Merenti”. To najwyższe odznaczenie Miasta Krakowa przyznawane przez Radę Miejską w uznaniu szczególnych zasług dla Krakowa. Naszemu Autorowi i Przyjacielowi gratulujemy!

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]