Reklama

Kochałem zbrodniarkę

Kochałem zbrodniarkę

11.03.2009
Czyta się kilka minut
Znakomity film Daldry’ego opowiada o miłości w cieniu Zagłady. Ale przede wszystkim - o miłości, która musi się zmierzyć z okrucieństwem prawdy.
Kate Winslet jako Hanna w filmie „Lektor” /fot. Kino Świat
G

Gdyby "Lektor" Stephena Daldry’ego był rzeczywiście filmem o Shoah, można by zarzucić mu, że podążając w kierunku chwytliwej kontrowersji czy melodramatycznej atrakcyjności, rozmywa problem winy i kary, że koloryzuje czy nawet wybiela sprawców Zagłady. Mylił się jednak nowojorski pisarz o żydowskich korzeniach - Ron Rosenbaum, nazywając adaptację powieści Bernharda Schlinka "najgorszym w historii filmem o Holokauście", by przy okazji przekreślić szanse "Lektora" w oscarowych zmaganiach. Zarówno literacki pierwowzór, jak i film należą bowiem do innej kategorii gatunkowej. Daldry, twórca "Godzin" i "Billy’ego Elliotta", podążając wiernie za literą powieści, próbuje skierować naszą uwagę na zupełnie inny problem: jak pogodzić ze sobą uczucie miłości i brutalne rozpoznanie, iż kochana przez nas osoba nie jest wcale tym, kim się wydaje? W "Lektorze" to przekierowanie odbywa się...

6028

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]