Reklama

Ładowanie...

Kazachstan: nowe petro-mocarstwo

26.09.2004
Czyta się kilka minut
Cena ropy na światowych giełdach rośnie, a wartość mitycznej baryłki napędzają zarówno obawy w USA i Europie przed terrorem, jak i niestabilna sytuacja w Arabii Saudyjskiej oraz Rosji (kryzys koncernu Jukos), słaby wzrost gospodarczy w Europie czy ataki na ropociągi w Iraku. Nic nie wskazuje, by w najbliższym czasie któryś z tych czynników miał ustąpić, więc uwaga polityków i ekspertów kieruje się na kraje, które mogą stać się w przyszłości poważnymi eksporterami ropy. Głównie - na Kazachstan.
C

Cztery lata temu pod dnem kazachskiego sektora Morza Kaspijskiego zlokalizowano ogro-mne złoża roponośne, największe odkryte na świecie w minionych 30 latach. Odkrycie okazało się przełomem nie tylko dla branży paliwowej (wszystkie zachodnie koncerny rozpoczęły wyścig o prawo do eksploatacji), ale także dla polityki międzynarodowej (z dnia na dzień Kazachstan stał się krajem ważnym dla stolic zachodnich) oraz dla samego Kazachstanu - pisze w sierpniowym numerze INTERNATIONALE POLITIK (to niemiecki odpowiednik amerykańskiego “Foreign Affairs") Birgit Brauer, na co dzień korespondentka brytyjskiej prasy ekonomicznej w Kazachstanie.

Dziś ten 15-milionowy kraj, długo traktowany tak jak inne postsowieckie republiki Azji Środkowej bez większego znaczenia politycznego i gospodarczego, stoi u progu naftowego boomu, który może odmienić jego oblicze, jak swego czasu...

3605

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Black Friday: Dostęp 18-miesięczny
199,90 zł

540 zł 340 zł taniej w ofercie Black Friday (pół roku w prezencie)
Aż 547 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]