Reklama

Interesy w wieży Babel

Interesy w wieży Babel

04.09.2016
Czyta się kilka minut
Każdy chce być przedsiębiorcą. Własność jest święta. Wolność nie znosi ograniczeń. Czyżby? Rozmawiajmy o tym, jak odnieść te pojęcia do polskiego tu i teraz. Inaczej godzimy się na to, że posłużą, by przysłonić nieprzyzwoite postępowanie.
Przy trasie Łowicz–Łódź Fot. Aleksander Jałosiński / FORUM
W

W kwestii wielu pojęć nasza debata publiczna to istna wieża Babel. Pomieszanie języków i porządków logicznych dotyczy wielu pojęć kluczowych dla dyskusji o sposobie działania wspólnoty. Takim pojęciem jest „własność”, co widać dobrze na przykładzie reprywatyzacji. Innym kanonicznym przykładem jest związana z „własnością” „wolność” przywoływana często, gdy chodzi o to, by stanąć przeciw wyrównywaniu szans dla słabszych. Trzecim wreszcie terminem jest „przedsiębiorczość”.

Niedawno Nowoczesna wpuściła do sieci mem pokazujący starą kobietę, która przy drodze sprzedaje jagody. Podpis głosi „Przedsiębiorczość mamy we krwi. Wystarczy nam nie przeszkadzać”. Obrazek chce nam, jak rozumiem, przekazać, że gdyby nie podatki czy kontrole sanitarne, Polacy sprzedający runo leśne przy drogach byliby w stanie wzbogacić się i rozkręcić działalność na większą skalę.

Stwierdzenie to...

8415

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]