Reklama

Hiszpania: ETA się rozwiązuje

Hiszpania: ETA się rozwiązuje

23.04.2018
Czyta się kilka minut
Baskijskie podziemie zbrojne ETA kończy działalność: na 5 maja zapowiedziano samorozwiązanie organizacji.
P

Powstała w 1959 r., ETA (Euskadi ta Askatasuna – Kraj Basków i Wolność) walczyła o niezależność regionu od Hiszpanii. W jej zamachach zginęło ponad 800 osób, głównie policjanci i politycy (hiszpańscy i baskijscy). W minionym tygodniu ETA, która określa się jako „socjalistyczna organizacja rewolucyjna na rzecz wyzwolenia Kraju Basków”, opublikowała też przeprosiny (w formie ogłoszeń prasowych) skierowane do rodzin tych ofiar, które nie miały nic wspólnego z konfliktem, pozostałym ofiarom okazując – jak to ujęto – „szacunek”. Rozróżnienie to skrytykował premier baskijskiej autonomii Iñigo Urkullu. W minioną sobotę 10 tys. Basków demonstrowało w stolicy regionu Bilbao, żądając złagodzenia warunków odbywania kary przez ponad 200 skazanych członków ETA. Szacuje się, że dziś organizacja liczy już tylko ok. 40 członków.

©(P) ARD, NZZ, FAZ

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]