Reklama

Ładowanie...

Historie pogodne

Historie pogodne

19.09.2004
Czyta się kilka minut
Poruszył mnie felieton pani Józefy Hennelowej “Kolory jasne, kolory ciemne" (“TP" nr 35//04) poświęcony ostatniemu zbiorowi reportaży Ewy Owsiany “Zioła na tęsknotę". Reportażystka pokazuje losy ludzi, nieraz trudne i dramatyczne, z którymi jednak potrafią się oni zmagać, a nawet wychodzić z nich zwycięsko. I tego nam, zwłaszcza teraz, bardzo potrzeba. Żyjemy pod naporem afer, nieszczęść, tragedii tak jednostek, jak społeczności. Media pokazują je coraz nachalniej, łącząc się ze znieczulicą powołanych do pomocy urzędów i obojętnością ludzi. Zastanawia mnie coraz mniejsza odporność na trudności życiowe połączona z rosnącymi wymaganiami i potrzebami, które - nie zaspokojone - kończą się nawet agresją. I jeżeli w jakichkolwiek środkach masowego przekazu przeczytam, zobaczę czy usłyszę o ludziach, którzy myślą o innych, swoich bliźnich, umieją przeżywać swój los - nieraz trudny - z honorem i pogodą, jakże często z trudem wypracowaną, rośnie mi serce i wiara, że wydobędziemy się z obecnej zapaści. Jestem pewna, że trzeba dawać świadectwo prawdzie, której co najmniej trzy pokolenia - licząc od 1945 r. - zostały pozbawione. Cieszę się, że takie świadectwa są drukowane i że można się z nich uczyć.
N

Należę do pokolenia urodzonego po pierwszej wojnie światowej i przeżywającego świadomie drugą wojnę, losy Polski po tzw. wyzwoleniu (wkrótce po nim nastąpiło moje dziesięcioletnie uwięzienie), więc doceniam wagę takich świadectw. W mojej książce, która została wydana przez Instytut Pamięci Narodowej, daję moje osobiste świadectwo przeżytej historii.

RUTA CZAPLIŃSKA (Wrocław)

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]