Reklama

Grzmią armaty nad Kivu

Grzmią armaty nad Kivu

03.06.2013
Czyta się kilka minut
Znów rozgrzmiały działa nad wschodnim Kongo. Pierwsze trzy pociski spadły na obrzeża Gomy, w dzielnicy Ndosho; zabiły cztery osoby, zraniły siedemnaście.
P

Polscy misjonarze w Kongo ponownie są w centrum wojny. Pisaliśmy o niej w „TP” nr 50/2012, publikując dziennik ks. Stanisława Stawickiego z misji w Gomie, stolicy bogatego w surowce regionu Północnego Kivu. Dziś kolejna jego relacja.
O co chodzi tym razem?
W lutym tego roku, w etiopskiej stolicy Addis Abebie, podpisano pokojowe porozumienie dotyczące wschodniej części Konga. Sygnatariuszami byli prezydenci 11 krajów, w tym Demokratycznej Republiki Konga i jego sąsiadów, a świadkiem sam sekretarz generalny ONZ Ban Ki-Moon. Owocem zaś decyzja o utworzeniu specjalnej „Brygady interwencyjnej” (ok. 3 tys. żołnierzy ONZ), której misja polegałaby na zneutralizowaniu wszystkich zbrojnych ugrupowań grasujących we wschodnim Kongo, w tym rebeliantów z M23 [Ruchu 23 Marca – red.].
BABY – SITTERS
W ubiegłym miesiącu ONZ oświadczyła, iż...

7524

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]