Reklama

Wydanie specjalne "Polska Żydowska"

Grzmią armaty nad Kivu

Grzmią armaty nad Kivu

03.06.2013
Czyta się kilka minut
Znów rozgrzmiały działa nad wschodnim Kongo. Pierwsze trzy pociski spadły na obrzeża Gomy, w dzielnicy Ndosho; zabiły cztery osoby, zraniły siedemnaście.
P

Polscy misjonarze w Kongo ponownie są w centrum wojny. Pisaliśmy o niej w „TP” nr 50/2012, publikując dziennik ks. Stanisława Stawickiego z misji w Gomie, stolicy bogatego w surowce regionu Północnego Kivu. Dziś kolejna jego relacja.
O co chodzi tym razem?
W lutym tego roku, w etiopskiej stolicy Addis Abebie, podpisano pokojowe porozumienie dotyczące wschodniej części Konga. Sygnatariuszami byli prezydenci 11 krajów, w tym Demokratycznej Republiki Konga i jego sąsiadów, a świadkiem sam sekretarz generalny ONZ Ban Ki-Moon. Owocem zaś decyzja o utworzeniu specjalnej „Brygady interwencyjnej” (ok. 3 tys. żołnierzy ONZ), której misja polegałaby na zneutralizowaniu wszystkich zbrojnych ugrupowań grasujących we wschodnim Kongo, w tym rebeliantów z M23 [Ruchu 23 Marca – red.].
BABY – SITTERS
W ubiegłym miesiącu ONZ oświadczyła, iż...

7524

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]