Reklama

Grzmią armaty nad Kivu

Grzmią armaty nad Kivu

03.06.2013
Czyta się kilka minut
Znów rozgrzmiały działa nad wschodnim Kongo. Pierwsze trzy pociski spadły na obrzeża Gomy, w dzielnicy Ndosho; zabiły cztery osoby, zraniły siedemnaście.
P

Polscy misjonarze w Kongo ponownie są w centrum wojny. Pisaliśmy o niej w „TP” nr 50/2012, publikując dziennik ks. Stanisława Stawickiego z misji w Gomie, stolicy bogatego w surowce regionu Północnego Kivu. Dziś kolejna jego relacja.
O co chodzi tym razem?
W lutym tego roku, w etiopskiej stolicy Addis Abebie, podpisano pokojowe porozumienie dotyczące wschodniej części Konga. Sygnatariuszami byli prezydenci 11 krajów, w tym Demokratycznej Republiki Konga i jego sąsiadów, a świadkiem sam sekretarz generalny ONZ Ban Ki-Moon. Owocem zaś decyzja o utworzeniu specjalnej „Brygady interwencyjnej” (ok. 3 tys. żołnierzy ONZ), której misja polegałaby na zneutralizowaniu wszystkich zbrojnych ugrupowań grasujących we wschodnim Kongo, w tym rebeliantów z M23 [Ruchu 23 Marca – red.].
BABY – SITTERS
W ubiegłym miesiącu ONZ oświadczyła, iż...

7524

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]