Reklama

Gorzka radość

Gorzka radość

07.10.2020
Czyta się kilka minut
Historyczne porozumienie i zmiana układu sił na Bliskim Wschodzie – oto, jak w kilku słowach można by streścić nawiązanie stosunków dyplomatycznych między Izraelem i Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi oraz Bahrajnem. To z jednej strony historyczne porozumienia, z drugiej, nie sprzyjają rozwiązaniu kluczowego w regionie konfliktu izraelsko-palestyńskiego. Tymczasem w Izraelu panuje potężny chaos spowodowany drugim lockdownem. O nowym otwarciu izraelsko-arabskim Karolina Przewrocka-Aderet rozmawia z Anjaną Sankar, korespondentką na Bliskim Wschodzie i redaktorką emirackiego dziennika „Khaleej Times”.
Podkast Powszechny / cykl Opowieści z Izraela

Posłuchaj

Z

Zjednoczone Emiraty Arabskie i Bahrajn pod egidą prezydenta USA Donalda Trumpa podpisały umowy o nawiązaniu stosunków dyplomatycznych z Izraelem, powiększając do czterech grupę krajów arabskich, które te relacje ociepliły. Na Bliskim Wschodzie dochodzi właśnie do przegrupowania sił. Wspomniane kraje jednoczą się przeciwko Iranowi a sprawa palestyńska zdaje się nie stać temu na przeszkodzie.

To z resztą nie tylko polityczne zbliżenie, bo kraje mają podjąć współpracę także w dziedzinach turystyki, edukacji, ochrony zdrowia, handlu i obronności. Na skutek porozumienia mają ruszyć pierwsze komercyjne loty między Emiratami i Bahrajnem oraz Izraelem. Dubaj i Tel Awiw podpisują porozumienia o współpracy ekonomicznej, a w samym Dubaju otworzyła się właśnie pierwsza koszerna restauracja.

Ale perspektywa lotu do Emiratów nie cieszy na razie w samym Izraelu, w którym zarządzono lockdown, już drugi od czasu wybuchu epidemii koronawirusa. Sytuacja wymknęła się spod kontroli, gdy epidemiczny kryzys spotęgował ten polityczny – a wraz z nim nieufność i zarzuty obywateli względem władzy. Nieumiejętność zapanowania nad pandemią i niektórymi grupami społecznymi niechętnymi podporządkowaniu się restrykcjom, problemy gospodarcze i polityczne tarapaty koalicji rządzącej doprowadziły Izrael nad przepaść. To sytuacja, jakiej nie widziano tu od dekad.

Anjana Sankar jest korespondentką na Bliskim Wschodzie. Specjalizuje się w tematyce migracji i konfliktów zbrojnych. Jest też redaktorką emirackiego dziennika „Khaleej Times” z siedzibą w Dubaju. Sprawę izraelsko-emirackiego porozumienia śledziła ze szczególnym zainteresowaniem. Spotykam się z nią wirtualnie. Na razie – bo planujemy wkrótce wypić kawę w Tel Awiwie.

Teraz, po raz pierwszy w historii Izraela i Emiratów, będzie to możliwe.

Muzyka: Sascha Ende, Waiting For The End Of The Quarantine / filmmusic.io na licencji CC-BY

PODKAST POWSZECHNY

Oficjalny podkast „Tygodnika Powszechnego”: rozmowy z naszymi dziennikarzami, autorami i gośćmi. Tematy, kraj, świat, wiara i kultura, nauka i zmysły. Poważnie, a czasem mniej poważnie.

Słuchaj w: Spotify | Apple Podcasts | Google Podcasts | Lecton | RSS

O najważniejszych tematach z autorami i gośćmi „Tygodnika” rozmawiają Michał Kuźmiński i Krzysztof Story. A także autorskie cykle: Strona świata Wojciecha Jagielskiego: gdzie najważniejsze wydarzenia przeplatają się z historiami i anegdotami z podróży i pracy jednego z najwybitniejszych korespondentów wojennych. Punkt zwrotny oraz Własny pokój: Katarzyna Kubisiowska i jej goście | #DOM, czyli rozmowy Krzysztofa Storego o pasji, podróży i robieniu dobra | Sztuka powszechnie nieznana: Magdalena Łanuszka odkrywa dla nas na nowo średniowieczne dzieła | Miesiąc w nauce z autorskim przeglądem newsów naukowych Łukasza Lamży | Opowieści z Izraela: korespondencje Karoliny Przewrockiej-Aderet 

ZOSTAŃ PATRONEM PODKASTU POWSZECHNEGO NA PATRONITE »

Weź, słuchaj!

Wszystkie odcinki »

Współwydawcą Podkastu Powszechnego jest Fundacja Tygodnika Powszechnego

Współpraca: Audioteka.pl

 

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter