Gorzka radość

Historyczne porozumienie i zmiana układu sił na Bliskim Wschodzie – oto, jak w kilku słowach można by streścić nawiązanie stosunków dyplomatycznych między Izraelem i Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi oraz Bahrajnem. To z jednej strony historyczne porozumienia, z drugiej, nie sprzyjają rozwiązaniu kluczowego w regionie konfliktu izraelsko-palestyńskiego. Tymczasem w Izraelu panuje potężny chaos spowodowany drugim lockdownem. O nowym otwarciu izraelsko-arabskim Karolina Przewrocka-Aderet rozmawia z Anjaną Sankar, korespondentką na Bliskim Wschodzie i redaktorką emirackiego dziennika „Khaleej Times”.

07.10.2020

Czyta się kilka minut

Podkast Powszechny / cykl Opowieści z Izraela
Podkast Powszechny / cykl Opowieści z Izraela

Zjednoczone Emiraty Arabskie i Bahrajn pod egidą prezydenta USA Donalda Trumpa podpisały umowy o nawiązaniu stosunków dyplomatycznych z Izraelem, powiększając do czterech grupę krajów arabskich, które te relacje ociepliły. Na Bliskim Wschodzie dochodzi właśnie do przegrupowania sił. Wspomniane kraje jednoczą się przeciwko Iranowi a sprawa palestyńska zdaje się nie stać temu na przeszkodzie.

To z resztą nie tylko polityczne zbliżenie, bo kraje mają podjąć współpracę także w dziedzinach turystyki, edukacji, ochrony zdrowia, handlu i obronności. Na skutek porozumienia mają ruszyć pierwsze komercyjne loty między Emiratami i Bahrajnem oraz Izraelem. Dubaj i Tel Awiw podpisują porozumienia o współpracy ekonomicznej, a w samym Dubaju otworzyła się właśnie pierwsza koszerna restauracja.

Ale perspektywa lotu do Emiratów nie cieszy na razie w samym Izraelu, w którym zarządzono lockdown, już drugi od czasu wybuchu epidemii koronawirusa. Sytuacja wymknęła się spod kontroli, gdy epidemiczny kryzys spotęgował ten polityczny – a wraz z nim nieufność i zarzuty obywateli względem władzy. Nieumiejętność zapanowania nad pandemią i niektórymi grupami społecznymi niechętnymi podporządkowaniu się restrykcjom, problemy gospodarcze i polityczne tarapaty koalicji rządzącej doprowadziły Izrael nad przepaść. To sytuacja, jakiej nie widziano tu od dekad.

Anjana Sankar jest korespondentką na Bliskim Wschodzie. Specjalizuje się w tematyce migracji i konfliktów zbrojnych. Jest też redaktorką emirackiego dziennika „Khaleej Times” z siedzibą w Dubaju. Sprawę izraelsko-emirackiego porozumienia śledziła ze szczególnym zainteresowaniem. Spotykam się z nią wirtualnie. Na razie – bo planujemy wkrótce wypić kawę w Tel Awiwie.

Teraz, po raz pierwszy w historii Izraela i Emiratów, będzie to możliwe.

Muzyka: Sascha Ende, Waiting For The End Of The Quarantine / filmmusic.io na licencji CC-BY

Podkast - stopka do wstrzyknięcia

PODKAST TYGODNIKA POWSZECHNEGO

Wszystkie odcinki »

Słuchaj w: Spotify Apple Podcasts Google Podcasts Lecton RSS

„Podkast Tygodnika Powszechnego”: o najważniejszych tematach z autorami i gośćmi „Tygodnika” rozmawiają Michał Kuźmiński Krzysztof Story. A także autorskie cykle: Jagielski Story, gdzie co dwa tygodnie informacje o najważniejszych wydarzeniach przeplatają się z historiami i anegdotami z podróży i pracy jednego z najwybitniejszych polskich reporterów i korespondentów wojennych, Wojciecha Jagielskiego, z którym rozmawia Krzysztof Story Punkt zwrotny oraz Własny pokójKatarzyna Kubisiowska i jej goście | Sztuka powszechnie nieznanaMagdalena Łanuszka odkrywa dla nas na nowo średniowieczne dzieła | Miesiąc w nauce z autorskim przeglądem newsów naukowych Łukasza Lamży. 

PODOBAŁ CI SIĘ PODKAST? WSPIERAJ NAS NA PATRONITE »

Weź, słuchaj!

Współwydawcą Podkastu Powszechnego jest Fundacja Tygodnika Powszechnego

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

 • 10 dni dostępu - poznaj nas
 • Natychmiastowy dostęp
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Autorskie newslettery premium
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
 • Natychmiastowy dostęp
 • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Autorskie newslettery premium
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]
Ur. w 1987 r. w Krakowie. Dziennikarka, stała współpracowniczka „Tygodnika Powszechnego” z Izraela, redaktorka naczelna polskojęzycznego kwartalnika społeczno-kulturalnego w Izraelu „Kalejdoskop”. Autorka książki „Polanim. Z Polski do Izraela”, współautorka… więcej

Podobne artykuły