Reklama

Ładowanie...

Gorąca powściągliwość

28.11.2004
Czyta się kilka minut
W każdej ludzkiej miłości płonie podwójne pragnienie: prawdziwego szczęścia ukochanej osoby oraz jedności z nią. Kochający chce kochanemu przychylić nieba. Kto kocha, wyrusza w drogę ku przekroczeniu obcości; szuka spotkania, które zrodzi więź, współodczuwanie i coraz głębszą wzajemną przynależność. Do takiej wędrówki został stworzony człowiek, bez niej zaprzeczyłby sobie, skazując się na rozpaczliwe krążenie wokół zamkniętego szczelnie ja.
N

Nie ma na świecie gorętszego ognia niż ten, który łączy oba te pragnienia: szczęścia i jedności. Dlatego też ów żywioł może być niszczący, jeśli nie zostanie poddany mądrości. Mądrość nie gasi pragnień, oczyszcza je jednak i pozwala zachować otwarte oczy. Uczy patrzeć głęboko i odpowiedzialnie, rozpoznaje prawdziwe dobro i nie pozwala, by zrodziła się niecierpliwość, która z miłością nie ma nic wspólnego (1 Kor 13, 4). Niecierpliwość jest bowiem wyrazem egoizmu, który nie bierze pod uwagę pragnień drugiego człowieka i pozostaje ślepy na własne zmącone motywy. Tak się rodzi zaborczość i “uszczęśliwianie na siłę". Bywa i tak, że własne pragnienia powściąga odpowiedzialność za podjęty już wybór.

Oto paradoks miłości: mieści w sobie ogień, który aby dawał życie, ciepło i zjednoczenie, potrzebuje sam siebie powściągać. W nieuniknionym bólu tego napięcia może...

6778

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]