Reklama

Gender z płci

Gender z płci

21.01.2013
Czyta się kilka minut
„TP” 02/13
B

Bardzo dziękuję za ten numer „Tygodnika”. Za bardzo dobre rozmowy z Janem Peszkiem, Jerzym Owsiakiem, tekst Pauliny Wilk o kobietach w Indiach, a w szczególności za kolejny świetny tekst Zuzanny Radzik „Wojna o płeć” – kompetentny, celny, krytyczny. Taka barwna plama żywej opinii, na mapie monochromatycznego aż do martwości polskiego ultrakonserwatywnego katolicyzmu. Wcale się nie dziwię, że Kościół instytucjonalny wraz z samym papieżem nie rozumie współczesnej dyskusji o płci społecznej. Jedyną autentyczną relacją, jaką księża mają z kobietami, jest relacja syn–matka. Nie znają kobiet-żon, kobiet-partnerów w interesach, kobiet-szefów. Nie widzą ich jako realnie działające osoby w przestrzeni publicznej, tylko jako ikony z dzieciństwa. Ten tekst mogła napisać tylko świecka teolożka. I cieszę się, że go napisała.

879

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]