Reklama

Gender z płci

21.01.2013
Czyta się kilka minut
„TP” 02/13
B

Bardzo dziękuję za ten numer „Tygodnika”. Za bardzo dobre rozmowy z Janem Peszkiem, Jerzym Owsiakiem, tekst Pauliny Wilk o kobietach w Indiach, a w szczególności za kolejny świetny tekst Zuzanny Radzik „Wojna o płeć” – kompetentny, celny, krytyczny. Taka barwna plama żywej opinii, na mapie monochromatycznego aż do martwości polskiego ultrakonserwatywnego katolicyzmu. Wcale się nie dziwię, że Kościół instytucjonalny wraz z samym papieżem nie rozumie współczesnej dyskusji o płci społecznej. Jedyną autentyczną relacją, jaką księża mają z kobietami, jest relacja syn–matka. Nie znają kobiet-żon, kobiet-partnerów w interesach, kobiet-szefów. Nie widzą ich jako realnie działające osoby w przestrzeni publicznej, tylko jako ikony z dzieciństwa. Ten tekst mogła napisać tylko świecka teolożka. I cieszę się, że go napisała.

879

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]