Reklama

Gabinet pod kolumnadą

Gabinet pod kolumnadą

22.12.2018
Czyta się kilka minut
Na placu św. Piotra, pod kolumnadą Berniniego, powstało ambulatorium dla bezdomnych. Tuż przed Bożym Narodzeniem spełniło się jedno z marzeń papieskiego jałmużnika.
Fot. Biuro Jałmużnika Papieskiego
Fot. Biuro Jałmużnika Papieskiego

– Udało się! Otworzyliśmy! – napisał do nas kard. Konrad Krajewski, papieski jałmużnik. Wiadomość, wraz z kilkunastoma zdjęciami, przyszła w sobotę tuż po południu, jak tylko papież Franciszek uroczyście zainaugurował działalność nowego ambulatorium dla bezdomnych. Było to ich – papieża i jałmużnika – marzenie, aby jeszcze przed świętami uruchomić na Placu św. Piotra, pod kolumnadą Berniniego, profesjonalny punkt pomocy medycznej.

Gdy w październiku odwiedziliśmy kard. Krajewskiego,  opowiadał o tym projekcie z zapałem, ale i obawą, czy na pewno uda się zdążyć na czas. Dotychczas bezdomni mogli korzystać z pomocy lekarskiej w gabinecie  prowadzonym przez Wspólnotę Sant’Egidio – przy wsparciu Watykanu – w jednej z rzymskich parafii, ale nie był on w stanie zaspokoić wszystkich potrzeb.

Ambulatorium „Matki Miłosierdzia” zorganizowano w dawnych pomieszczeniach poczty watykańskiej. Tworzą je trzy gabinety lekarskie, pokój dyrekcji, dwie łazienki i sala przyjęć. Bezdomni będą przyjmowani w poniedziałki, czwartki i soboty, w pozostałe dni punkt posłuży pielgrzymom jako punkt pogotowia ratunkowego, prowadzony przez watykańskie służby medyczne. Opiekę nad bezdomnymi sprawować będą – w ramach wolontariatu - lekarze i pielęgniarki pracujący na co dzień w Watykanie oraz w klinikach Uniwersytetu Roma – Tor Vergata, w tym także specjaliści podolodzy.

Czytaj także: Don Corrado pozamiatał: Wysłannik "TP" z papieskim jałmużnikiem wśród rzymskich bezdomnych

Fotografie nowego ambulatorium publikujemy dzięki uprzejmości kard. Konrada Krajewskiego.

Galeria zdjęć
  • Fot. Biuro Jałmużnika Papieskiego
  • Fot. Biuro Jałmużnika Papieskiego

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Dziennikarz i fotoedytor „Tygodnika Powszechnego”. Absolwent teatrologii UJ, studiował też historię i kulturę Włoch w ramach stypendium przyznanego przez konsorcjum ICoN zrzeszające kilka...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]