Reklama

Fundacja dla Archiwum

Fundacja dla Archiwum

13.07.2003
Czyta się kilka minut
20 czerwca, w pierwszą rocznicę powołania Fundacji Tygodnika Powszechnego, w sali krakowskiej Filharmonii odbył się zorganizowany przez Fundację koncert na rzecz Archiwum Jerzego Turowicza; wystąpił znakomity pianista amerykański Kevin Kenner. Relację z koncertu już publikowaliśmy - czas teraz na innego rodzaju sprawozdanie.
P

Przypomnijmy najpierw, że Archiwum Jerzego Turowicza powstało w styczniu 1999, wkrótce po śmierci naszego Redaktora Naczelnego. Chodziło o ocalenie i opracowanie znajdującego się w mieszkaniu Anny i Jerzego Turowiczów przy ul. Lenartowicza ogromnego zespołu dokumentów, korespondencji, wycinków prasowych i innych świadectw z minionych 80 lat. Pasja kolekcjonerska Jerzego Turowicza i niezwykły jak na Polskę fakt, że jego papiery nigdy nie uległy zniszczeniu ani rozproszeniu, sprawiły, że powstał bezcenny zbiór ilustrujący nie tylko dzieje „Tygodnika” i naszego środowiska, ale po prostu historię kultury polskiej XX wieku.

W czerwcu 2001 Archiwum przeniesiono do nowej siedziby przy al. Słowackiego zaoferowanej przez firmę Herbewo. Porządkowanie zbiorów przyniosło stopniowo wiele rewelacyjnych znalezisk, jak rękopis niedrukowanego artykułu Karola Wojtyły z roku 1949 o Kościele w...

4230

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]