Reklama

Euroolimpiada kaukaskiego Putina

Euroolimpiada kaukaskiego Putina

01.06.2015
Czyta się kilka minut
Za kilka dni, 12 czerwca, w Azerbejdżanie zaczną się igrzyska olimpijskie. Nie letnie, nie zimowe, lecz europejskie. Towarzyszą im przemoc, wojna i wielkie pieniądze.
Prezydent Ilham Alijew podczas inspekcji nowego stadionu w Baku, marzec 2015 r. Fot. Azerbaijaini Presidency / AFP / EAST NEWS
P

Podobno pomysł organizacji Igrzysk Europejskich narodził się z zazdrości. Kraje Ameryki, Afryki, Bliskiego Wschodu, nawet Oceanii mają swoje kontynentalne olimpiady. Tymczasem Europa własnej się dotąd nie doczekała. I to mimo starań trwających od lat 60. XX wieku, gdy propozycję zorganizowania takiej imprezy wysunął ZSRR. Wtedy z powodu „zimnej wojny” nic z tego nie wyszło.

Dopiero ponad pół wieku później temat odświeżono – za sprawą Patricka Hickeya, prezydenta Europejskiego Komitetu Olimpijskiego zrzeszającego narodowe komitety z państw naszego kontynentu. Potem jeszcze trzy lata zajęło, zanim działacze się dogadali. Na ich ostateczną decyzję, gdzie mają odbyć się pierwsze Igrzyska Europejskie, wpłynął fakt, że w czasach kryzysu finansowo-gospodarczego hojny gospodarz sam się zgłosił: pierwsza euroolimpiada w historii odbędzie się w czerwcu w Baku, stolicy Azerbejdżanu. W...

9626

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Uwaga! Przypominamy o ciszy wyborczej. Trwa ona od północy z 10 na 11 lipca do momentu zakończenia głosowania w wyborach prezydenckich 12 lipca. W tym czasie nie wolno prowadzić agitacji wyborczej, również w internecie. Za złamanie zakazu agitacji grozi kara grzywny.

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]