Reklama

Euro – słowacki sukces

Euro – słowacki sukces

15.10.2018
Czyta się kilka minut
Od podjęcia politycznej decyzji o wprowadzeniu na Słowacji europejskiej waluty do momentu, gdy w 2009 r. trafiła ona do portfeli Słowaków, upłynęło sześć lat.
O

Od czasu wstąpienia do strefy euro gospodarka szybko się rozwija, wzrost gospodarczy przewyższa wzrost osiągany przez Polskę, a inflacja jest na najniższym w regionie poziomie. Wbrew temu, co mówi się w Polsce, ceny nie wzrosły. Choć euro to dla Słowaków symbol uczestnictwa w europejskiej wspólnocie, to korzyści nie są tylko symboliczne, ale i całkiem wymierne. Przede wszystkim to oszczędności wynikające z braku kosztów związanych z wymianą waluty. Ponadto dzięki euro koszt obsługi zadłużenia zagranicznego jest niższy. Warto zauważyć, że Polska za obsługę swojego długu płaci trzy razy więcej. Trzy razy niższe niż w Polsce mamy też na Słowacji oprocentowanie kredytów hipotecznych. Kredyty hipoteczne w euro sprawiają, że Słowacy ponoszą mniejsze ryzyko walutowe związane z ich spłatą, a dla kraju wspólna waluta oznacza stabilność sytuacji monetarnej. ©

Dr IVAN ŠTEFANEC, poseł do Parlamentu Europejskiego, pełnomocnik słowackiego rządu ds. wprowadzenia euro

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]