Reklama

Ładowanie...

Etiopia

Etiopia

20.03.2012
Czyta się kilka minut
Serhij Żadan (Ukraina)
U

Urodzony w 1974 r., Serhij Żadan to jeden z największych talentów w literaturze ukraińskiej. Poeta, prozaik, performer i reżyser, głośny już także na świecie, w kraju jest wprost uwielbiany przez młodsze, posowieckie generacje czytelników. Za Jurijem Andruchowyczem powtarza się wymowny frazes, którym ten o pokolenie starszy pisarz skwitował jedno z kolejnych dzieł Żadana: „Cóż, znowu napisał swoją najlepszą książkę”.

Żadan ze znawstwem sięga do bogatej spuścizny ukraińskiej awangardy futurystycznej. W tonie kpiarsko-buntowniczym podejmuje też wolnościowe wątki ukraińskiego anarchizmu: zjawiska dziś dopiero systematycznie badanego przez historyków, a pod względem zasięgu i siły oddziaływania – porównywalnego przede wszystkim z wariantem hiszpańskim tego nurtu. Te tradycje dystansują poetę zarówno od rudymentów ideologii i kultury sowieckiego etatyzmu, jak i od uroszczeń nacjonalistycznych. Łączą się też ze zdrowo sceptycznym sądem o zachodnich realiach i zderzeniu z nimi kruszącego się rodzimego tradycjonalizmu. Bunt i kontestację spowija aura humoru i liryzmu – nieraz jeszcze gorzko młodzieńczego, a w ciekawy sposób godzącego się z poetyką współczesnych subkultur wielkomiejskich i stylów kultury pop.

Rastafariańsko wystylizowana „Etiopia” Żadana (2009) to integralna, odrębna konstrukcja w dwóch cyklach poetyckich: „Palacze” łączą pastiszowe i parodystyczne liryki, respektujące tradycyjne reguły metrum i rymu; „Poeci” sprozaizowanym vers libre dodają zjadliwy komentarz do naturalnie groteskowych scen z życia współczesnej Ukrainy. 

ADAM POMORSKI (ur. 1956) jest tłumaczem poezji i prozy rosyjskiej, poezji angielskiej, niemieckiej, białoruskiej oraz ukraińskiej, historykiem idei, prezesem Polskiego PEN Clubu.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]