Reklama

Działania awangardowe

Działania awangardowe

04.01.2014
Czyta się kilka minut
Tadeusz Słobodzianek, dyrektor Teatru Dramatycznego: Spór w teatrze toczy się na płaszczyźnie światopoglądowej. Aparat krytycznego myślenia wie wszystko, więc mówi widzowi, co myśleć i jak uprawiać seks, jak się ubierać i jak żyć.
L

LEONARD NEUGER: Zacznę w stylu Bohumila Hrabala: „Sprzedam dom, w którym już nie chcę mieszkać”. Naprawdę sprzedałeś?
TADEUSZ SŁOBODZIANEK: Tak. Gdyby nie to, chyba nie byłbym w stanie zajmować się teatrem i założyć Laboratorium Dramatu. Bolesna historia. To była dwupiętrowa kamienica, którą w Białymstoku w 1920 r. zbudował mój dziadek. Ten mój dziadek! Dziewiętnastowieczny, patriarchalny typ, który jeszcze w połowie lat 50. chodził do fary w surducie i „fanaberii” (tak nazywał nakrochmalony przodzik zakładany na koszulę ze stojącym kołnierzykiem i krawatem przypinanym szpilką). Zatwardziały katolik, ale ożeniony z prawosławną. Szlachcic przeniesiony w nową niepodległą Polskę, w którą zaczął się jakoś wpisywać – nie wstydził się prowadzić firmy budowlanej.
Drugi dziadek, Kazimierz, był ze Lwowa. Przepił kamienicę. To było tak: mój ojciec...

22342

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]