Reklama

Dwa domy

Dwa domy

21.08.2006
Czyta się kilka minut
Lech Kaczyński, Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej
W

W imieniu Związku Ukraińców w Polsce i Federacji Organizacji Polskich na Ukrainie zwracamy się do Pana Prezydenta w sprawie rozwiązania palącego dla naszych społeczności problemu zwrotu budynku "Narodnego Domu" w Przemyślu oraz budynku "Dom Polski" we Lwowie. Mimo licznych zapewnień, jakie w tej sprawie otrzymywaliśmy od władz polskich i ukraińskich, nie widać jej zakończenia. Przedstawiciele rządów obu państw deklarują, że problem zwrotu można załatwić niemal natychmiast. Z punktu widzenia całokształtu stosunków polsko-ukraińskich jest on niewielki i poza postawą władz samorządowych Przemyśla i władz miejskich Lwowa nie ma powodów dla opóźnienia jego rozstrzygnięcia. Z kolei władze stale powtarzają nam, że czekają na gest drugiej strony, bo cała sprawa wywołuje opór społeczeństwa obydwu miast. Ten pokaz niemocy i niechęci zdaje się nie mieć końca. Tym bardziej że obie sprawy znane są doskonale władzom obydwu naszych państw od kilkunastu lat, że stworzono kilkanaście projektów ich rozwiązania, że ciągle słyszymy wolę ich załatwienia.

W tej sytuacji postanowiliśmy zwrócić się wspólnie do Pana Prezydenta i Prezydenta Wiktora Juszczenki o osobiste zaangażowanie w rozwiązanie problemu zwrotu budynków. Wiemy, jak wiele wysiłku i osobistego zaangażowania Panowie Prezydenci wkładają w rozwój dobrosąsiedzkich stosunków Polski i Ukrainy oraz w budowę pojednania między naszymi narodami. Wiemy też, że Panowie Prezydenci nasz postulat znacie doskonale z kilku spotkań, jakie odbyliście z przedstawicielami naszych społeczności. Dla Ukraińców w Polsce i Polaków na Ukrainie przekazanie budynków ma ogromne praktyczne i symboliczne znaczenie. Pozwoli lepiej rozwinąć prowadzoną przez nas działalność społeczną, kulturalną i oświatową, służąc umacnianiu naszej tożsamości narodowej. Będzie też jednym z ważniejszych elementów zamykania dramatycznej spuścizny, jaką pozostawiła nam historia.

Ufamy, że wspólna inicjatywa Panów Prezydentów pozwoli na rozwiązanie i te-go problemu. I o taką inicjatywę wspólnie prosimy.

  • EMILIA CHMIELOWA
  • prezes Federacji Organizacji Polskich na Ukrainie
  • PIOTR TYMA
  • prezes Związku Ukraińców w Polsce

List, w wersji ukraińskiej, został wysłany do Prezydenta Ukrainy, Wiktora Juszczenki.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]