Reklama

Cisi uhonorowani

Cisi uhonorowani

30.11.2003
Czyta się kilka minut
Z zaskoczeniem i radością dowiedziałem się o przyznaniu Orderu Orła Białego pani Irenie Sendlerowej, która podczas drugiej wojny światowej w przebraniu pielęgniarki wyprowadzała żydowskie dzieci z warszawskiego getta (informację podaliśmy w “Obrazie Tygodnia" w “TP" nr 47/03; postać laureatki przybliżyliśmy tekstem Jerzego Korczaka “Oswajanie strachu", “TP" nr 33/03 - red.). Nareszcie Jej działalność zostaje doceniona przez Rzeczpospolitą. Pamięć o sprawiedliwych nie zostanie zatarta. Trzeba przywracać światu oblicza tych (zwykłych, cichych, nieznanych), którzy zmienili bieg historii, tak jak zrobiła to pani Sendlerowa wraz z pomocnikami (ich imiona też powinny być znane).
,

,,(...) bardzo często, nawet w najcięższych czasach, mała liczba rozproszonych po całej ziemi mężczyzn, kobiet, młodych, a także dzieci, była zdolna odwrócić bieg niektórych wydarzeń historycznych (...) byli niewidzialnym zaczynem pojednania (...). Ukształtowały ich godziny trudnych do pojęcia cierpień. Trwają wbrew wszystkiemu i wszystkim, na przekór bierności otoczenia. Życiem złożonym w darze świadczą o tym, że człowiek nie został stworzony do rozpaczy"(br. Roger z Taizé ,,Źródła Taizé"). Za co Bogu niech będą dzięki. I jeszcze jeden cytat, który mówi o pani Irenie: ,,Jesteśmy bowiem Jego dziełem, stworzeni w Chrystusie Jezusie dla dobrych czynów, które Bóg z góry przygotował, abyśmy je pełnili" (Ef 2, 10).

Pani Ireno, gratuluję!

MICHAŁ PILAWSKI (Miechów, woj małopolskie)

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]