Reklama

Burza w Wilnie

Burza w Wilnie

29.08.2004
Czyta się kilka minut
Jednym z uczestników Akcji AK “Burza" na Wileńszczyźnie w 1944 r. (przypomnianej przez Marka Ostrowskiego tekstem “Wilno 1944", “TP" nr 33/04) był mój ojciec - Mieczysław Potocki “Węgielny", dowódca 2. Zgrupowania Okręgu Wileńskiego AK. Po ukazaniu się w 1985 r. książki Romana Koraba-Żebryka “Operacja wileńska AK" twierdził, że niektóre poglądy autora są polemiczne, a informacje - nieścisłe. Mimo tych wad, jej ukazanie się uważał za coś bardzo ważnego; przecież akcja “Burza", z powodu polityki władz PRL-u, była mało znana większości Polakom. Sam też opisał tę historię w książce “Wspomnienia żołnierza AK ziemi wileńskiej", która ukazała się w obiegu nieoficjalnym w 1980 r. Jeden jej egzemplarz znajduje się w zbiorach Archiwum Wschodniego Ośrodka Karta w Warszawie.
M

MARIA POTOCKA-GRYCH (Kraków)

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]