Reklama

Bitwa o Turcję - także w Turcji

Bitwa o Turcję - także w Turcji

24.10.2004
Czyta się kilka minut
Decyzja Komisji Europejskiej, która postanowiła zarekomendować przywódcom 25 krajów Unii, by na swym grudniowym szczycie zgodzili się rozpocząć negocjacje członkowskie z Turcją, wywołała bardzo różne reakcje nie tylko w krajach Unii, ale także w samej Turcji.

“To dzień - pisze komentator popularnego dziennika HÜRRIYET ze Stambułu - z którego dumny byłby sam wielki Atatürk (założyciel republiki tureckiej po I wojnie światowej i zwolennik ścisłego rozgraniczenia państwa od religii muzułmańskiej - red.). Gdyby Atatürk żył, gdyby był wśród nas, patrzyłby z dumą na decyzję Komisji, czyli na ten najbardziej konkretny efekt głębokich zmian, jakie rozpoczął ponad 80 lat temu. A fakt, że osiągnięcie sukcesu w Brukseli udało się premierowi Erdoganowi, politykowi o poglądach zdecydowanie konserwatywnych i wywodzącego się z partii mającej religijne korzenie, być może ucieszyłby Atatürka jeszcze bardziej".

Jednak wielu Turków poczuło się urażonych surowymi warunkami, od których Komisja uzależniła nie tylko przyjęcie ich do wspólnoty, ale w ogóle prowadzenie z nimi negocjacji (chodzi głównie o kontynuowanie reform politycznych...

4126

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]