Reklama

Ładowanie...

Autor „Języka Boga” laureatem Nagrody Templetona

Autor „Języka Boga” laureatem Nagrody Templetona

25.05.2020
Czyta się kilka minut
PAUL MORIGI / GETTY IMAGES
W

Wybitny genetyk Francis S. Collins, pracujący obecnie nad szczepionką na COVID-19, został tegorocznym laureatem Nagrody Templetona (w wysokości 1,1 mln funtów) przyznawanej za „przerzucanie mostów między religią i nauką”.

Z wykształcenia chemik, w młodości ateista. Nawrócił się na chrześcijaństwo ewangelikalne podczas studiów medycznych. Uczestniczył w odkryciu mutacji odpowiedzialnych za wiele chorób genetycznych (m.in. mukowiscydozę). Kierował Projektem Poznania Genomu Ludzkiego. W opublikowanej w 2006 r. bestsellerowej książce „Język Boga: kod życia – nauka potwierdza wiarę” Collins przekonuje, że „wiara w Boga może być całkowicie racjonalnym wyborem”. Poglądy te rozwija jego fundacja BioLogos (­prowadząca m.in. stronę ­dwieksiegi.pl). Naukowiec jest na celowniku tzw. nowych ateistów – Sam Harris w krytykującej religię książce „Pejzaż moralny” poświęca mu całe 20 stron. 70-letni Collins gra na gitarze, jeździ na motocyklu i – aby rozbawić znajomych – pisze nowe teksty do popularnych piosenek. ©℗

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]