Reklama

Autor „Języka Boga” laureatem Nagrody Templetona

Autor „Języka Boga” laureatem Nagrody Templetona

25.05.2020
Czyta się kilka minut
PAUL MORIGI / GETTY IMAGES
W

Wybitny genetyk Francis S. Collins, pracujący obecnie nad szczepionką na COVID-19, został tegorocznym laureatem Nagrody Templetona (w wysokości 1,1 mln funtów) przyznawanej za „przerzucanie mostów między religią i nauką”.

Z wykształcenia chemik, w młodości ateista. Nawrócił się na chrześcijaństwo ewangelikalne podczas studiów medycznych. Uczestniczył w odkryciu mutacji odpowiedzialnych za wiele chorób genetycznych (m.in. mukowiscydozę). Kierował Projektem Poznania Genomu Ludzkiego. W opublikowanej w 2006 r. bestsellerowej książce „Język Boga: kod życia – nauka potwierdza wiarę” Collins przekonuje, że „wiara w Boga może być całkowicie racjonalnym wyborem”. Poglądy te rozwija jego fundacja BioLogos (­prowadząca m.in. stronę ­dwieksiegi.pl). Naukowiec jest na celowniku tzw. nowych ateistów – Sam Harris w krytykującej religię książce „Pejzaż moralny” poświęca mu całe 20 stron. 70-letni Collins gra na gitarze, jeździ na motocyklu i – aby rozbawić znajomych – pisze nowe teksty do popularnych piosenek. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]