Reklama

5/09

5/09

27.01.2009
Czyta się kilka minut
Nie boję się śmierci
A

Ale musiałem przeżywać z bliska śmierć, która była powolna, fizycznie upokarzająca i niezmiernie bolesna. Byłbym wdzięczny, gdybym mógł spojrzeć na śmierć tak jak na przyjaciela. Byłbym wdzięczny, gdyby moja śmierć zechciała być łagodna. Życzyłbym sobie łagodnej śmierci - mówił Ingmar Bergman w wywiadzie udzielonym pod koniec życia swej drugiej żonie, Ellen Hollender Bergman. - Czego spodziewam się po śmierci? Przekazuję odpowiedź jednej z postaci w moim filmie »Sarabanda«. Jest to wdowiec od dwóch lat i ciągle bardzo opłakuje swoją żonę. Mówi: »Życie zmieniło się w rytuał. Nie wiem. Brakuje mi słów. Teraz często myślę o śmierci. Wyobrażam sobie, że Anna czeka na mnie. Myślę tak: któregoś poranka schodzę leśną drogą do rzeki. Jest jesienny dzień, mglisto i zupełnie bezwietrznie, zupełnie cicho. Potem widzę, jak ktoś podchodzi do bramy. Ma na sobie tę swoją niebieską spódnicę...

3145

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]