Reklama

4 - 11 lutego

4 - 11 lutego

10.02.2009
Czyta się kilka minut
Zmarła prof. Maria Orwid,
p

prekursorka psychiatrii rodziny i terapii rodzinnej w Polsce. Urodzona w 1930 r. w Przemyślu, w inteligenckiej rodzinie żydowskiej, podczas okupacji przebywała w getcie, a potem ukrywała się we Lwowie. Po wojnie przyjechała z matką do Krakowa. Uczennica prof. Antoniego Kępińskiego, była współautorką pierwszych prac o psychicznych skutkach pobytu w obozie koncentracyjnym. Zainicjowała projekt terapeutyczny dla Dzieci Holokaustu i Drugiego Pokolenia. Stworzyła pierwszą w Polsce Klinikę Psychiatrii Dzieci i Młodzieży. W 2006 r. ukazała się książka "Przeżyć... i co dalej", zawierająca rozmowy, które z prof. Orwid przeprowadzili Katarzyna Zimmerer i Krzysztof Szwajca.

"Kuśmirowski jest medium.

I to medium mówi nam poprzez rzuconą do wnętrza galerii kolekcję zabawek i pocztówek rodziny Sosenków, że dzisiaj klasyczne muzeum,...

1568

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]