Reklama

32/08

32/08

11.08.2008
Czyta się kilka minut
Aleksander Sołżenicyn zmarł w Moskwie w wieku 89 lat.
R

Rosyjski pisarz, laureat Nagrody Nobla w 1970 r., urodził się w 1918 r. w Kisłowodzku. Walczył w II wojnie światowej, w 1945 r. został aresztowany przez NKWD i skazany na 8 lat obozu pracy. Zwolniony w roku 1953, trzy lata później zrehabilitowany. W 1962 r. ukazało się jego słynne opowiadanie "Jeden dzień Iwana Denisowicza"; był też autorem m.in. "Zagrody Matriony" (1963) i "Oddziału chorych na raka" (1968), przede wszystkim zaś monumentalnego, opisującego świat obozów "Archipelagu Gułag", którego publikacja na Zachodzie w 1973 r. w olbrzymim stopniu wpłynęła na świadomość opinii publicznej i przywódców politycznych, a także stosunek do Związku Sowieckiego. Pisarz został wydalony z ZSRR, osiedlił się w USA, do Rosji powrócił dopiero w 1994 r.

Nie byliśmy Panami Cogito...

"Nikt dotąd nie napisał jak okrutnym, lodowatym i...

4567

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]