Reklama

* * *

* * *

28.12.2012
Czyta się kilka minut
„Kultura”, 10/637, 2000 r.
Fot. Archiwum Instytutu Literackiego
P

Przywilejem polityka jest nadzieja, którą widzi w oczach tych, którzy go wybrali, którzy mu zawierzyli swoje żony, zwierzęta i dzieci, i którzy powiadają: „Na koniec jesteś”.
Nie zaznał Pan tego.
Hańbą polityka jest zawód, który sprawił tym, którzy go wybrali, którzy powierzyli mu swoje żony, zwierzęta i dzieci, i którzy powiedzieli: „Na koniec jesteś”.
Nie zaznał Pan tego.
Przywilejem polityka jest widzieć swój skrawek świata lub kraju zrealizowany, w miarę sprawiedliwy, w miarę syty, w miarę piękny, w miarę taki, jakiego pragnął.
Nie zaznał Pan tego.
Hańbą polityka jest widzieć swój skrawek świata jedynie w miarę zrealizowany, jedynie w miarę sprawiedliwy, jedynie w miarę syty i w miarę piękny.
Nie zaznał Pan tego.
Przywilejem polityka jest umieć osiągnąć kompromis, pół prawdy, pół szczęścia, pół celu, pół pokoju.
Nie zaznał Pan tego.
Hańbą polityka jest umieć osiągnąć jedynie kompromis, pół szczęścia, pół prawdy, pół celu, pół pokoju.
Nie zaznał Pan tego.
Hańbą polityka jest zdobyć miłość tłumu.
Nie zaznał Pan tego.
Przywilejem i hańbą polityka jest pieniądz.
Nie zaznał Pan tego.
Przywilejem i hańbą polityka jest nędza.
Nie zaznał Pan tego.
Przywilejem i hańbą polityka jest odpoczynek.
Nie zaznał Pan tego.
Przywilejem takich jak Pan – jest miejsce w historii i wieczny szacunek.
I zazna Pan tego.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]