18 - 24 lutego

STOLICA APOSTOLSKA

Paraliż ducha

"Grzech jest rodzajem paraliżu ducha, z którego tylko moc miłosiernej miłości Boga może nas wyzwolić, pozwalając nam wstać i podjąć marsz drogą dobra" - powiedział Benedykt XVI przed modlitwą Anioł Pański. Papież nawiązał do ewangelicznej sceny uzdrowienia paralityka: "Jezus ma władzę nie tylko uzdrawiania chorego ciała, ale także odpuszczania grzechów; co więcej, uzdrowienie fizyczne jest znakiem uzdrowienia duchowego, które przynosi Jego przebaczenie" - podkreślił Papież.

Karykatura Kościoła

"Św. Paweł upominał Galatów za to, że jeden drugiego kąsa i pożera. Niestety dziś jesteśmy świadkami podobnych relacji w Kościele" - powiedział Benedykt XVI w czasie spotkania z alumnami rzymskiego seminarium. Wygłosił katechezę o wolności: "Nie istnieje wolność przeciw innym. Jeśli stawiam się ponad innych, staję się ich wrogiem". Papież podkreślił, że brak miłości w Kościele prowadzi do "aroganckich sporów o intelektualną rację". Wyraził dezaprobatę dla ostatnich polemik, które "szkodzą jedności wewnętrznej" i "rysują karykaturalny obraz Kościoła".

Granice genetyki

Z inicjatywy Papieskiej Akademii "Pro Vita" w Watykanie odbyła się międzynarodowa konferencja o "Nowych granicach genetyki i niebezpieczeństwach eugeniki". Abp Rino Fisichella, prezes "Pro Vita", podkreślił, że "sami naukowcy nie mogą wyznaczać granicy legalności swych badań". Benedykt XVI przestrzegł, że "istota ludzka to coś więcej niż kombinacja informacji genetycznych przekazanych przez rodziców. Ludzka generacja nie może ograniczać się do reprodukcji nowych osobników, jak dzieje się to wśród zwierząt".

ŚWIAT

Indie: heroiczna wiara chrześcijan

Prześladowani indyjscy chrześcijanie dali świadectwo "heroicznej wiary i patriotyzmu" - oświadczył 20 lutego episkopat Indii. Liczbę ofiar hinduistycznych fanatyków szacuje się na 60-500 osób, 50 tys. opuściło domy. Wiele tysięcy nie może wrócić do domów z obawy o życie. Agencja AsiaNews poinformowała, że 11 lutego fanatycy torturowali mężczyznę, który nie chciał wyrzec się wiary. 19 lutego znaleziono zwłoki 40-letniego chrześcijanina Hrudayanandy Nayaka.

Zabrakło konsultacji

Biskupi Austrii "ze zrozumieniem i uznaniem" przyjęli rezygnację ks. Gerharda Wagnera z nominacji na sufragana diecezji Linz. Wcześniej wiele środowisk krytykowało Benedykta XVI za wybór duchownego, uchodzącego za ultrakonserwatystę. Sytuacja groziła kryzysem - z tego powodu 16 lutego odbyło się nadzwyczajne spotkanie biskupów. Po nim kard. Christoph Schönborn, przewodniczący austriackiego episkopatu, wypowiedział się krytycznie pod adresem Watykanu, że "sprawa Wagnera" była konsekwencją "skróconego postępowania nominacyjnego", zabrakło "szeroko zakrojonych i niezawodnych" konsultacji. "Dlatego biskupi Austrii kładą nacisk na gwarancję jakości postępowania w wyborze nowych biskupów" - stwierdził kardynał. Chodzi o to, by "biskupów wybierano dla Kościoła lokalnego, a nie przeciwko niemu".

Lefebryści na polu minowym

"Nauczanie Soboru Watykańskiego II nie pretendowało do nieomylności" - stwierdził bp Bernard Fellay, przełożony Bractwa św. Piusa X. W rozmowie ze szwajcarskim dziennikiem "Le Nouvelliste" podkreślił, że zniesienie ekskomuniki z biskupów Bractwa było krokiem na drodze do pojednania, ale "kiedy chodzi się po polu minowym, konieczne są roztropność i cierpliwość". "Papież jest nam bliski w sprawie liturgii. Z drugiej strony, bardzo mocno trwa przy innowacjach Soboru Watykańskiego II" - podkreślił Fellay. Watykan oświadczył, że pojednanie lefebrystów z Kościołem domaga się akceptacji z ich strony nauczania Soboru.

USA: jezuici bankrutują

Władze jezuickiej Prowincji Oregon poinformowały, że rozpoczęły procedury zmierzające do ogłoszenia bankructwa z powodu niemożliwości wypłacenia wszystkich odszkodowań ofiarom pedofilskiej działalności niektórych zakonników. Od 2001 r. prowincja wypłaciła ponad 21 mln dolarów, zadłużenie wynosi 62 mln, tymczasem do sądów wniesiono kolejne 200 spraw. "Bankructwo pozwoli prowincji na rozwiązanie dotychczasowych pozwów i utrzymanie finansowej sytuacji pod kontrolą" - powiedział o. Patrick Lee, prowincjał.

Telewizyjny skandal

Ehud Olmert, premier Izraela, przeprosił chrześcijan za nadanie w tamtejszej telewizji (prywatny kanał 10) programu wyszydzającego Jezusa i Maryję, który wywołał protesty Stolicy Apostolskiej i Łacińskiego Patriarchatu Jerozolimy oraz muzułmanów. Watykan wyraził ubolewanie "z powodu tak wulgarnego i obelżywego aktu nietolerancji względem uczuć religijnych" chrześcijan. Maryja mówiła w programie, że "spała z wieloma mężczyznami", Chrystusa określano obelżywymi słowami. Autorzy przyznali, że "chcieli obrazić chrześcijan". Olmert stwierdził, że "gdyby analogiczne treści wypowiedziano pod kierunkiem judaizmu, Żydzi zaczęliby głośno protestować". Polityk podkreślił dobre relacje z Watykanem i znaczenie izraelskich chrześcijan dla budowania państwa.

POLSKA

Inicjatywa poparcia kompromisu Gowina

120 osób podpisało się już pod listem do premiera i przewodniczącej Zespołu ds. Bioetyki Klubu Parlamentarnego PO z poparciem dla projektu ustawy bioetycznej autorstwa zespołu Jarosława Gowina. Inicjatorka akcji pielęgniarka Anna Januszewska zastrzega, że sama jest przeciwna in vitro, jednak uważa, że założenia projektu dają gwarancję odpowiedniej ochrony embrionów. Tekst listu można znaleźć na stronie www.ustawainvitro.pl.

Bp Orszulik - opiekun rolników

Biskup Alojzy Orszulik został laureatem Nagrody im. Romana Andrzejewskiego za rok 2008 (19 lutego). Nagroda została ustanowiona przez Fundację "Solidarna Wieś", powstała w 1977 r. z inicjatywy bp. Andrzejewskiego (1938-2003), długoletniego duszpasterza rolników.

Wśród wielu zasług bp. Orszulika Kapituła szczególnie doceniła działania na rzecz trwałości rodzinnego rolnictwa i pomoc w zdobywaniu praw obywatelskich przez rolników w ostatniej dekadzie komunizmu.

Igrzyska Abstynentów

150 uczestników zawodów - inicjatywy ruchu trzeźwościowego diecezji bielsko-żywieckiej -zmagało się w zimowych konkurencjach w Szczyrku. Impreza rozpoczęła się od Mszy, podczas której składano deklaracje trzeźwości. Ks. Władysław Zązel, diecezjalny duszpasterz trzeźwości, wskazał w homilii, że osobie pogrążonej w nałogu potrzebna jest pomoc Boga, by niczym paralityk mógł stanąć na nogi. Następnie rozpoczęła się rywalizacja: slalom i ciesząca się największą popularnością konkurencja - zjazd na byle czym.

Wkrótce kanonizacja abp. Felińskiego

Konsystorz publiczny w obecności Benedykta XVI zdecydował o kanonizacji dziesięciorga błogosławionych, m.in. abp. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego. Był on metropolitą warszawskim w latach 1862-63, stojąc na czele archidiecezji m.in. zreformował seminaria, założył schronisko dla biednych dzieci. Upowszechnił nabożeństwo majowe ku czci Maryi. W czasie powstania styczniowego, w marcu 1863 r., napisał list do cara Aleksandra II, w którym wzywał m.in.: "uczyń z Polski naród niepodległy". Został zesłany do Jarosławia nad Wołgą, gdzie przebywał 20 lat. Po uwolnieniu nie miał prawa powrotu do Warszawy. Zmarł w Krakowie 17 września 1895 r. W 1920 r. jego szczątki przewieziono do Warszawy. Zostanie kanonizowany 11 października.

Bp Dzięga metropolitą szczecińsko-kamieńskim

Bp Andrzej Dzięga, dotychczasowy biskup sandomierski, został 21 lutego mianowany przez Papieża metropolitą szczecińsko-kamieńskim. Zastąpił na stanowisku abp. Zygmunta Kamińskiego, który w ubiegłym roku osiągnął wiek emerytalny. Bp Dzięga jest m.in. przewodniczącym Rady Prawnej KEP. Ma 56 lat.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 09/2009