Reklama

1-11 I

1-11 I

13.01.2009
Czyta się kilka minut
"Grotowski chciał się na nowo wcielić, czyli na nowo urodzić.
T

To jest hinduskie, ale także chrześcijańskie. I czym jest teatr przy takim ontyczno-biologicznym przedsięwzięciu, takim przebijaniu się ku niemożliwemu? Błahą zabawą. Masz rację, metanoia. Ja w tym wyczuwam przeniesienie się w inny wymiar, zmianę percepcji świata. Rzeczywistość jest snem. I rzeczywiście, milczenie po spektaklach Grotowskiego jest tu świadkiem koronnym. W milczeniu widzów po »Akropolis«, »Księciu Niezłomnym«, »Apocalypsis cum figuris« i my, i aktorzy jesteśmy jak zjawy. Nie wiemy, z jakiej materii jesteśmy utkani. Jakby powietrze wibrowało ciszą" - wspomina Ludwik Flaszen w obszernej i bardzo ciekawej rozmowie, którą publikują najnowsze "Didaskalia" (grudzień 2008). Poza tym w numerze szkice m.in. o spektaklach Klaty, Wilsona i Miśkiewicza oraz o teatrze lalek.

Zmarła Joanna Guze,

wybitna tłumaczka...

2052

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]