Reklama

Żyć się nie da

Żyć się nie da

28.01.2013
Czyta się kilka minut
Gdy miałem 13 lat, zagrałem w „Kanale” Wajdy, moje powstańcze marzenia spełniły się na planie filmowym. Pamiętam świetnie żal do przeznaczenia, że za późno się urodziłem i nie zginąłem za ojczyznę.
K

KATARZYNA KUBISIOWSKA: Kto w dzieciństwie miał na Pana największy wpływ?
JAN ENGLERT: Dziadek był kimś w rodzaju mentora. W sumie to on przyczynił się do tego, że zostałem aktorem. W domu był taki zwyczaj: po kolacji siadaliśmy wokół stołu i dziadek na głos przez godzinę czytał Sienkiewicza. Tak poznawałem „Krzyżaków”, „Quo vadis”. Babcia w kuchni gotowała, mama dziergała na drutach, ojca wtedy już z nami nie było. Miałem osiem, dziesięć lat.
Czyli to już była Warszawa powojenna.
To było po powrocie do niej. Po Powstaniu rzuciło nas do Częstochowy, Sosnowca, Kłodzka, Polanicy, znowu do Sosnowca. Warszawa była dopiero w 1949 r. Całe moje życie prywatne i zawodowe kręciło się wokół Powstania Warszawskiego i kwadratu Starego Miasta. Grałem w „Kanale”, „Kolumbach”, „Akcji pod Arsenałem”, a mieszkałem na rogu Długiej i...

21080

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]