ZOBACZYĆ WARTO

9 – 15 II

04.02.2013

Czyta się kilka minut

Niedziela z... Jerzym Radziwiłowiczem

Blok programowy, Polska 2013, TVP Kultura, niedziela 10 II, od 17.15

Aktor, świętujący właśnie jubileusz czterdziestolecia pracy twórczej, będzie gościem studia TVP Kultura. Z tej okazji przypomniany zostanie spektakl „Czajka” (1975) Ireny Wollen, w którym Radziwiłowicz wcielił się w rolę Trieplewa, oraz film „Ryś” (1981) Stanisława Różewicza, w którym zagrał znakomitą rolę księdza Konrada.


Chłopiec na rowerze

Dramat, reż. Jean-Pierre i Luc Dardenne, Belgia/Francja/Włochy 2011, Canal+, wtorek 12 II, 21.00, Canal+ Film, 00.30

Duet belgijskich reżyserów od lat historiom rozgrywającym się na społecznych nizinach nadaje wymiar przypowieści. Tym razem bracia Dardenne sięgają po współczesną baśń: porzucony przez ojca chłopiec trafia pod opiekę sąsiadki, która poświęca wszystko, by uchronić go przed zejściem na złą drogę, ale również przed złudzeniami, jakie dziecko żywi wobec świata dorosłych.


Strażnik poranka

Dokumentalny, reż. Grzegorz Linkowski, Polska 2012, TVP2, wtorek 12 II, 22.50

10 lutego mija druga rocznica śmierci abp. Józefa Życińskiego. W wyprodukowanym przez TVP dokumencie poznamy inne od stereotypowego oblicze metropolity z Lublina. Usłyszymy opowieści nie tylko ludzi znanych, jak Adam Michnik, ale także rodziny dotkniętej alkoholizmem, której Arcybiskup pomógł wyjść na prostą.


Zostań ze mną

Dramat, reż. Ira Sachs, USA 2012, Ale kino!, czwartek 14 II, 23.10

Bez krzty walentynkowego lukru opowiada Ira Sachs autobiograficzną historię długotrwałego związku z młodszym mężczyzną na tle barwnego światka nowojorskiej bohemy lat 80. XX w. Choć film dotyczy seksualnej mniejszości, przedstawione w filmie mechanizmy uzależnień i miłosnych strategii mają jak najbardziej uniwersalny charakter.


Dług według Margaret Atwood

Dokumentalny, reż. Jennifer Baichwal, Kanada 2011, Planete, piątek 15 II, 20.45

To nie jest typowy dokument biograficzny poświęcony kanadyjskiej pisarce, lecz wyrafinowany esej filmowy. Swoje wątki film czerpie głównie z książki „Dług. Rozrachunek z ciemną stroną bogactwa” z 2008 r., złożonej z wykładów, w których Atwood rozprawiała się z nadużyciami współczesnego systemu kapitalistycznego, rozpatrywanego pod kątem nie tylko ekonomii, ale i ekologii, teologii czy psychologii.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 06/2013