ZOBACZYĆ WARTO

15 – 21 IX

10.09.2012

Czyta się kilka minut

Terri
Komedia, reż. Azazel Jacobs, USA 2011, Cinemax, 15 IX, 20.00, 16 IX, 10.25, 18 IX, 21.55, 19 IX, 13.55, Cinemax 2, 16 IX, 20.00, 17 IX, 10.25, 19 IX, 21.55, 20 IX, 13.55

Zwycięzca pierwszej edycji festiwalu Off Camera za otrzymane pieniądze nakręcił swój drugi film – i nie zawiódł. Nowojorski reżyser niezależny tym razem opowiada tragikomiczną historię otyłego nastolatka z prowincji, który swoje wyobcowanie w grupie rówieśniczej rekompensuje zawieraniem bardzo nietypowych znajomości.


Jedz, nim zgnije!
Cykl dokumentalny, Planete, poniedziałek 17 IX, 21.45, 22.40

Film Jeremy’ego Seiferta „Jedz, nim zgnije”, a także polski dokument „Wypad z freeganami” Karola M. Kowalskiego przyglądają się zjawisku freeganizmu, polegającemu na żywieniu się wyłącznie jedzeniem wyrzuconym. Jest to forma protestu przeciwko marnotrawstwu żywności, które w samym USA sięga pięciu milionów ton rocznie. Cykl zakończy się 28 września przypomnieniem głośnego dokumentu „Chleb powszedni” Nikolausa Geyrhaltera.


Makbet
Teatr telewizji, reż. Andrzej Wajda, Polska 1969, TVP Kultura, wtorek 18 IX, 20.10

Jesienią we wtorkowym paśmie wieczornym TVP Kultura przypomina najsłynniejsze spektakle polskiego teatru telewizji. Tym razem zobaczymy zrekonstruowaną cyfrowo inscenizację szekspirowskiej tragedii, która w swoim czasie zaskakiwała przede wszystkim kluczem obsadowym. Wajda w głównych rolach obsadził bowiem Tadeusza Łomnickiego i Magdalenę Zawadzką, ulubieńców publiczności po niedawnej premierze „Pana Wołodyjowskiego”.


Salman Rushdie
Rozmowa, Polska 2012, TVP 2, wtorek 18 IX, 22.45

W związku z wydaniem przez REBIS autobiografii Rushdiego, w specjalnym wydaniu programu „Kultura, głupcze” zobaczymy wywiad z autorem „Szatańskich wersetów”. Książka nosi tytuł „Joseph Anton. Wspomnienia” (na cześć Conrada i Czechowa) i jest osobistym wyznaniem pisarza, który po fatwie wydanej nań przez ajatollaha Chomeiniego nie zaprzestał pisania i zaczął budować swoje życie na nowo.


Matka Teresa od kotów
Dramat, reż. Paweł Sala, Polska 2010, TVP 2, czwartek 20 IX, 22.05

Późny debiut filmowy związanego dotychczas z teatrem Pawła Sali wniósł do polskiego kina nową jakość. Łamiąc reguły tradycyjnej narracji i typowego filmu śledczego, reżyser przygląda się złu kiełkującemu na gruncie pozornie zwyczajnej polskiej rodziny. Mateusz Kościukiewicz i Filip Garbacz stworzyli tu dojrzałe kreacje dwójki braci, którzy mordują własną matkę.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

 • 10 dni dostępu - poznaj nas
 • Natychmiastowy dostęp
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Autorskie newslettery premium
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
 • Natychmiastowy dostęp
 • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Autorskie newslettery premium
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 38/2012