Reklama

Wojtyła w Taizé

Wojtyła w Taizé

04.01.2006
Czyta się kilka minut
Śmierć Jana Pawła II i Brata Rogera z Taizé stała się okazją do przypomnienia łączących ich serdecznych więzi. Nie zauważyłem jednak, by w którymkolwiek z opublikowanych artykułów podano datę pierwszej wizyty abp. Karola Wojtyły w Taizé. Jedynie ks. Adam Boniecki w "Kalendarium życia Karola Wojtyły" (Znak 1983 i 2000) ustalił: "Tegoż dnia [16 października 1968 r.] godz. 17, Taizé, odwiedziny wspólnoty, udział w modlitwie chóralnej. Były to drugie odwiedziny. Daty pierwszej wizyty wspólnoty w Taizé nie udało się dokładnie ustalić (ok. 1964)". W innych publikacjach przyjęto rok 1964 jako pewny. W rzeczywistości do pierwszej wizyty przyszłego Papieża w Taizé doszło rok później.
W

W czerwcu 1965 r. odwiedził Polskę o. Tadeusz Matura OFM z Prowincji Św. Józefa w Kanadzie, w latach 1964-72 jeden z czterech franciszkanów zamieszkałych i blisko współpracujących ze wspólnotą w Taizé, obecnie znany teolog życia zakonnego i jeden z najlepszych znawców franciszkanizmu. Podczas pobytu w klasztorze braci mniejszych przy ul. Reformackiej w Krakowie wspólnie zwiedzaliśmy zabytki wawelskiego grodu. Po powrocie do Francji nadesłał z Taizé kartkę z datą 11 listopada 1965 r., dziękując przełożonemu domu za gościnę i z pozdrowieniami dla przewodnika. Znalazły się też na niej słowa: "Biskup Wojtyła był tutaj dwa tygodnie temu". Ponad dziesięć lat temu powróciłem do tej kwestii. Napisałem do o. Matury z prośbą o bliższe dane na ten temat. Zasugerowałem mu równocześnie, że odwiedziny mogły mieć miejsce 17 października 1965 r. i łączyć się z odnotowaną w "Kalendarium" wizytą abp. Wojtyły w Paray-le-Monial, odprawioną tam sumą pontyfikalną z okazji uroczystości św. Małgorzaty Marii Alacoque, gdzie po południu odprawił procesję i miał kazanie. O. Tadeusz odpisał: "Co do pobytu abp. Wojtyły w Taizé w roku 1965, oczywiście dobrze pamiętam, że był on tam, jeśli się nie mylę, w dzień Wszystkich Świętych albo kilka dni przedtem. Wspominam sobie, że to była albo niedziela (a więc przed 1 listopada), albo dzień Wszystkich Świętych, po południu. Bp pozostał tylko jakąś godzinę. Brata Rogera nie było wtedy w Taizé i to ja oprowadzałem biskupa. Tyle pamiętam".

Na korzyść mojej datacji zdają się też przemawiać fakty zanotowane w drugim wydaniu "Kalendarium", a mianowicie: w niedzielę misyjną 24 października 1965 r. abp krakowski odprawił Mszę i wygłosił kazanie w Mantui, a po południu w katedrze koncelebrował z biskupami wszystkich kontynentów. W następną niedzielę, 31 października, sprawował Eucharystię z kazaniem w Ferrarze dla uniwersytetów miejscowego i turyńskiego, a po południu odprawił Mszę w seminarium. Z kolei w uroczystość Wszystkich Świętych z innymi biskupami polskimi był na obiedzie w domu generalnym Zgromadzenia Księży Marianów w Rzymie. Przytoczone dane wykluczają możliwość odwiedzin Taizé w dniach sugerowanych przez o. Tadeusza. W tym kontekście termin pierwszej wizyty abp. Wojtyły wysunięty przeze mnie, czyli 17 października 1965 r., wydaje się pewny.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]