Władza może deprawować

„Ależ ja wciąż czuję się księdzem, naprawdę! Bałbym się, gdybym uważał się za kogoś ważniejszego, bo diabeł jest przebiegły...

30.09.2013

Czyta się kilka minut

...Daje ci odczuć, że teraz, gdy masz władzę, możesz robić, co chcesz. Jeśli widzicie, że straciłem coś ze swego kapłaństwa, proszę powiedzcie mi o tym!” – mówił papież do rzymskich księży 16 września.


Słowa Franciszka są odpowiedzią na pytanie, jak siebie obecnie „definiuje”, które zadał mu jeden z kapłanów podczas wrześniowego spotkania z duchowieństwem Rzymu. Papież, pamiętając o tym, kim byli uczestnicy spotkania, sobie samemu i wszystkim kapłanom (tak więc i mnie) przypomina trzy rzeczy:

1. Nie ma nic ważniejszego dla nas niż kapłaństwo. To ono nas „definiuje” i jest źródłem naszego życia, a nie pełnione przez nas funkcje czy role. Te spontaniczne słowa Franciszka są prostym świadectwem radości z kapłaństwa, o którym zaczął myśleć 60 lat temu (21 września 1953).

2. Władza, także w Kościele, może być pokusą i może deprawować zarówno tych, którzy ją pełnią, jak i tych, którzy jej podlegają. Trzeba powracać nieustannie do słów Ewangelii: „Wiecie, że władcy narodów uciskają je, a wielcy dają im odczuć swą władzę. Nie tak będzie u was. (...) A kto by chciał być pierwszym między wami, niech będzie niewolnikiem waszym, na wzór Syna Człowieczego, który nie przyszedł, aby Mu służono, lecz aby służyć i dać swoje życie na okup za wielu” (Mt 20, 25-28). Władza w Kościele jest służbą i nigdy dosyć przypominania o tym.

3. Wszyscy w Kościele jesteśmy wzywani do nawrócenia. To, co najbardziej poruszające w słowach Franciszka, to przypomnienie o prawie i obowiązku każdego, by w razie potrzeby wezwał go do nawrócenia. To prawo i obowiązek odsłania rzeczywistość Kościoła, będącego wspólnotą przenikniętą miłością Boga i bliźniego, gdzie bierzemy odpowiedzialność wzajemnie za siebie: „Gdy brat twój zgrzeszy przeciw tobie, idź i upomnij go w cztery oczy. (...) Jeśli zaś nie usłucha, weź z sobą jeszcze jednego albo dwóch, żeby na słowie dwóch albo trzech świadków oparła się cała sprawa. Jeśli i tych nie usłucha, donieś Kościołowi!” (Mt 18,15-17). Tylko ktoś, kto prawdziwie przebacza i kocha, potrafi przyjść i powiedzieć: „Kocham Cię, martwię się o Ciebie i proszę, nawróć się”. To są słowa Jezusa, i to są słowa papieża Franciszka do nas.


O. KRZYSZTOF POPŁAWSKI jest prowincjałem Polskiej Prowincji Dominikanów.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 40/2013