Reklama

Władza może deprawować

Władza może deprawować

30.09.2013
Czyta się kilka minut
„Ależ ja wciąż czuję się księdzem, naprawdę! Bałbym się, gdybym uważał się za kogoś ważniejszego, bo diabeł jest przebiegły...
.

...Daje ci odczuć, że teraz, gdy masz władzę, możesz robić, co chcesz. Jeśli widzicie, że straciłem coś ze swego kapłaństwa, proszę powiedzcie mi o tym!” – mówił papież do rzymskich księży 16 września.

Słowa Franciszka są odpowiedzią na pytanie, jak siebie obecnie „definiuje”, które zadał mu jeden z kapłanów podczas wrześniowego spotkania z duchowieństwem Rzymu. Papież, pamiętając o tym, kim byli uczestnicy spotkania, sobie samemu i wszystkim kapłanom (tak więc i mnie) przypomina trzy rzeczy:
1. Nie ma nic ważniejszego dla nas niż kapłaństwo. To ono nas „definiuje” i jest źródłem naszego życia, a nie pełnione przez nas funkcje czy role. Te spontaniczne słowa Franciszka są prostym świadectwem radości z kapłaństwa, o którym zaczął myśleć 60 lat temu (21 września 1953).
2. Władza, także w Kościele, może być pokusą i...

2428

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]