Reklama

Ładowanie...

Westerplatte i Jedwabne

28.05.2012
Czyta się kilka minut
„Wszystko, co polskie, jest moje: niczego wyrzec się nie mogę”. Słowa Dmowskiego przypomniały mi się podczas lektury książki Machcewicza.
P

Prof. Paweł Machcewicz, dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, był jednym z najważniejszych uczestników polskich „sporów o historię” w latach 2000–2011. Czyli w okresie, podczas którego historia najnowsza wzbudzała szczególne zainteresowanie opinii publicznej i stała się jednym z najważniejszych tematów debat polityków. Przypomnijmy: dyskutowano wówczas o relacjach polsko-żydowskich w okresie II wojny i po niej. Spierano się o miejsce Lecha Wałęsy w historii Polski w świetle dokumentów SB, rzucających cień na jego postawę na początku lat 70. I o „politykę historyczną” prowadzoną przez rządzący pod koniec tego okresu PiS.

***

Machcewicz wskazuje trzy zasadnicze przyczyny wyjątkowego miejsca, jakie problematyka historyczna zajęła w życiu publicznym minionej dekady. Pierwsza miała źródło w zaabsorbowaniu społeczeństwa w początkach III RP procesem...

4998

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]