Reklama

Westerplatte i Jedwabne

Westerplatte i Jedwabne

28.05.2012
Czyta się kilka minut
„Wszystko, co polskie, jest moje: niczego wyrzec się nie mogę”. Słowa Dmowskiego przypomniały mi się podczas lektury książki Machcewicza.
P

Prof. Paweł Machcewicz, dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, był jednym z najważniejszych uczestników polskich „sporów o historię” w latach 2000–2011. Czyli w okresie, podczas którego historia najnowsza wzbudzała szczególne zainteresowanie opinii publicznej i stała się jednym z najważniejszych tematów debat polityków. Przypomnijmy: dyskutowano wówczas o relacjach polsko-żydowskich w okresie II wojny i po niej. Spierano się o miejsce Lecha Wałęsy w historii Polski w świetle dokumentów SB, rzucających cień na jego postawę na początku lat 70. I o „politykę historyczną” prowadzoną przez rządzący pod koniec tego okresu PiS.

***

Machcewicz wskazuje trzy zasadnicze przyczyny wyjątkowego miejsca, jakie problematyka historyczna zajęła w życiu publicznym minionej dekady. Pierwsza miała źródło w zaabsorbowaniu społeczeństwa w początkach III RP procesem...

4998

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]