Reklama

W SKRÓCIE

W SKRÓCIE

22.10.2012
Czyta się kilka minut
27 X – 2 XI
Z

Zmarł Przemysław Gintrowski. Śpiewak, muzyk i kompozytor, bard Solidarności. Wraz z Jackiem Kaczmarskim i Zbigniewem Łapińskim tworzył zespół, który w 1979 r. zasłynął poetyckim programem „Mury”, z tytułową piosenką, mającą status hymnu powstającej wtedy opozycji. W stanie wojennym Gintrowski wydawał płyty w podziemiu, wykonując piosenki do wierszy m.in. Zbigniewa Herberta. Był też autorem muzyki filmowej – m.in. ścieżek dźwiękowych do „Matki Królów”, „Nadzoru” czy „Ostatniego promu”. Miał 61 lat.

Zmarła Małgorzata Kitowska-Łysiak. Krytyk i historyk sztuki, profesor, wieloletnia pracownica Instytutu Historii Sztuki Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, specjalistka w zakresie twórczości Brunona Schulza (m.in. tom esejów „Schulzowskie marginalia”, 2007) oraz autorka licznych szkiców poświęconych sztuce współczesnej, zebranych w książkach „...

2747

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]