W SKRÓCIE

19 - 26 marca 2012

26.03.2012

Czyta się kilka minut

Zmarł Antonio Tabucchi. Włoski pisarz, znawca i popularyzator kultury Portugalii, a zwłaszcza twórczości Fernando Pessoi, którego tłumaczył na język włoski. Autor licznych książek, w tym m.in. opublikowanych w Polsce „Czas szybko się starzeje”, „Requiem: Fantasmagoria”, „Robi się coraz później”, „Słowa na opak”, „Sny o snach” czy „Zaginiona głowa Damascena Monteira”, z których najgłośniejsza była – zekranizowana z udziałem Marcello Mastroianniego i Daniela Auteuil – powieść „...twierdzi Pereira”, uznawana za symbol obrony wolności słowa pod rządami politycznych reżimów. Joanna Ugniewska, tłumaczka włoskiego pisarza, pisze o pojawiającym się w jego dziełach głębokim poczuciu daremności, ale też takich tematach jak „rozwidlający się borgesowski czas, współobecność żywych i umarłych, próżne poszukiwanie przeszłości prowadzące jedynie do efektu kalejdoskopu, nie zaś do rekonstrukcji czasu minionego, meandryczna podróż po labiryncie topograficznym i chronologicznym”... Tabucchi zmarł w Londynie, miał 68 lat.

Polskie Orły 2012. W głosowaniu członków Polskiej Akademii Filmowej najwięcej nagród otrzymały filmy „Róża” Wojciecha Smarzowskiego (najlepszy film roku, scenariusz – Michał Szczerbic, reżyseria, pierwszoplanowa rola kobieca – Agata Kulesza, drugoplanowa rola męska – Jacek Braciak, dźwięk i nagroda publiczności) oraz „W ciemności” Agnieszki Holland (zdjęcia – Jolanta Dylewska, pierwszoplanowa rola męska – Robert Więckiewicz, drugoplanowa rola żeńska – Kinga Preis). Wśród wyróżnionych znalazły się także m.in. „Młyn i krzyż” Lecha Majewskiego i „Sala samobójców” Jana Komasy.

The Astrid Lindgren Memorial Award. Laureatem najbardziej prestiżowej nagrody honorującej książki dla dzieci (i szczęśliwym posiadaczem prawie pół miliona euro) został holenderski pisarz, Guus Kuijer, autor serii powieści o Madelief.

Ukraina honoruje Schulza. Z okazji przypadających w tym roku 120. rocznicy urodzin i 70. rocznicy śmierci Brunona Schulza Rada Najwyższa Ukrainy przyjęła uchwałę czczącą pamięć autora „Sklepów cynamonowych”, najsłynniejszego mieszkańca Drohobycza.

Nowy szef Instytutu Chopina. Został nim muzykolog Artur Szklener, dotychczas pracujący w NIFC jako zastępca dyrektora ds. nauki i wydawnictw.

Rosjanie w Warszawie. „Ta wystawa ma nastrój wiecu i w jakimś sensie nim jest. Jako pokaz sztuki praktycznie się nie broni. Ale są chwile, kiedy trzeba wyłączyć preferencje estetyczne” – pisze Dorota Jarecka o wystawie młodej sztuki z krajów byłego ZSRR „Angry Birds”, czynnej w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie do 16 maja.

Świetlicki w teatrze. Na Scenie Małej Teatru Powszechnego w Warszawie odbyła się premiera widowiska muzycznego „Czynny do odwołania” na podstawie poezji i prozy Marcina Świetlickiego. Adaptacja: Maciej Piotr Prus i Edward Pasewicz, reżyseruje Piotr Bikont.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 14/2012