Ładowanie...
W programie 2021/2022
W programie 2021/2022
URSULA VON RYDINGSVÄRD
Jesienią 2021 roku odbyła się wystawa „Tylko sztuka”, której kuratorką była Eulalia Domanowska. Monumentalna forma, poetycki kształt cedrowego drewna i duży ładunek osobistych emocji to znaki rozpoznawcze wybitnej amerykańskiej artystki o polskich korzeniach.
„CITY LIMITS”
Międzynarodowa wystawa prac Moniki Sosnowskiej (Polska), Asty Gröting (Niemcy) i Yael Efrati (Izrael) skupia się na różnych strategiach rekonstrukcji architektonicznej opartej na osobistych wspomnieniach artystek i stanowi spojrzenie na relacje pomiędzy człowiekiem a jego historycznym i kulturowym otoczeniem. Wystawa współorganizowana przez Instytut Adama Mickiewicza, w Orońsku prezentowana do 13 lutego 2022 r., skąd pojedzie do Düsseldorfu (Niemcy). W 2023 r. odbędzie się ostatnia prezentacja wystawy w Bat Yam Museum w Izraelu. Kurator: Sergio Edelsztein, współkuratorka: Joanna Kiliszek.
ANISH KAPOOR W OROŃSKU
Centralne wydarzenie 2022 r. w Orońsku to wystawa brytyjskiego rzeźbiarza Anisha Kapoora, znanego przede wszystkim z wielkoformatowych prac umieszczanych w przestrzeni miejskiej, jak stutonowa „Cloud Gate” w Millenium Park w Chicago (2006) czy wieża „ArcelorMittal Orbit”, zbudowana na igrzyska olimpijskie w Londynie (2012). Dzieła artysty rzucają wyzwanie percepcji wzrokowej swą formą, ciężarem i materiałem, igrając z wrażeniem pustki i pełni, negatywem formy czy widzeniem perspektywicznym. Do Orońska w październiku 2022 roku trafi kilkanaście kamiennych prac artysty.
WYSTAWA „NIECH SZYJĄ” W WENECJI
Podczas weneckiego 59. Biennale Sztuki, Centrum Rzeźby Polskiej planuje w Wenecji wystawę prac polskich artystów pt. „Niech szyją”. Punktem wyjścia dla ekspozycji są słowa Magdaleny Abakanowicz: „Widzę nitkę jako podstawowy element budowy świata organicznego naszej planety, jako największą tajemnicę naszego otoczenia. To nitka buduje wszystkie żywe organizmy, rośliny, tkankę liści i nas samych, nasze nerwy, nasz kod genetyczny, nasze przewody żylne, nasze mięśnie. Jesteśmy strukturami włóknistymi”.
XAWERY WOLSKI „MATERIALNA POETYKA”
Monograficzna wystawa uznanego na świecie artysty, przygotowana specjalnie dla Centrum w Orońsku, będzie przekrojową prezentacją jego twórczości. Z rozległego dorobku artysty wybrane zostaną dwa zasadnicze wątki: ciało i materialność. Lipiec – sierpień 2022.
MIEJSCE SPOTKAŃ
W Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku spotykają się różne grupy i pokolenia – rzeźbiarze, krytycy, badacze sztuki i przestrzeni publicznej, miłośnicy zabytków, pasjonaci ogrodów, ekolodzy, wycieczki szkolne, rodziny i turyści. Instytucja łączy dziedzictwo z najnowszymi trendami w sztuce, opiekuje się dawnym folwarkiem Józefa Brandta, rozbudowuje kolekcję reprezentatywnych dzieł polskiej sztuki rzeźbiarskiej, organizuje konferencje i plenery artystyczne, udostępnia pracownie rzeźbiarskie, prowadzi program rezydencji artystycznych i pobytów twórczych. Biorąc pod uwagę zmieniające się potrzeby, realizuje szeroko zakrojone inwestycje (w 2021 m.in. budowa nowego budynku pracowni stolarskiej).
Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:
Napisz do nas
Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.
Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!
Podobne teksty
Newsletter
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]