W programie 2021/2022

Wernisaż „Tylko sztuka” Ursuli von Rydingsvärd w Orońsku, 4 września 2021 r. / JAN JANIAK / MATERIAŁY PRASOWE
Wernisaż „Tylko sztuka” Ursuli von Rydingsvärd w Orońsku, 4 września 2021 r. / JAN JANIAK / MATERIAŁY PRASOWE

URSULA VON RYDINGSVÄRD

Jesienią 2021 roku odbyła się wystawa „Tylko sztuka”, której kuratorką była Eulalia Domanowska. Monumentalna forma, poetycki kształt cedrowego drewna i duży ładunek osobistych emocji to znaki rozpoznawcze wybitnej amerykańskiej artystki o polskich korzeniach.

„CITY LIMITS”

Międzynarodowa wystawa prac Moniki Sosnowskiej (Polska), Asty Gröting (Niemcy) i Yael Efrati (Izrael) skupia się na różnych strategiach rekonstrukcji architektonicznej opartej na osobistych wspomnieniach artystek i stanowi spojrzenie na relacje pomiędzy człowiekiem a jego historycznym i kulturowym otoczeniem. Wystawa współorganizowana przez Instytut Adama Mickiewicza, w Orońsku prezentowana do 13 lutego 2022 r., skąd pojedzie do Düsseldorfu (Niemcy). W 2023 r. odbędzie się ostatnia prezentacja wystawy w Bat Yam Museum w Izraelu. Kurator: Sergio Edelsztein, współkuratorka: Joanna Kiliszek.

ANISH KAPOOR W OROŃSKU

Centralne wydarzenie 2022 r. w Orońsku to wystawa brytyjskiego rzeźbiarza Anisha Kapoora, znanego przede wszystkim z wielkoformatowych prac umieszczanych w przestrzeni miejskiej, jak stutonowa „Cloud Gate” w Millenium Park w Chicago (2006) czy wieża „ArcelorMittal Orbit”, zbudowana na igrzyska olimpijskie w Londynie (2012). Dzieła artysty rzucają wyzwanie percepcji wzrokowej swą formą, ciężarem i materiałem, igrając z wrażeniem pustki i pełni, negatywem formy czy widzeniem perspektywicznym. Do Orońska w październiku 2022 roku trafi kilkanaście kamiennych prac artysty.

WYSTAWA „NIECH SZYJĄ” W WENECJI

Podczas weneckiego 59. Biennale Sztuki, Centrum Rzeźby Polskiej planuje w Wenecji wystawę prac polskich artystów pt. „Niech szyją”. Punktem wyjścia dla ekspozycji są słowa Magdaleny Abakanowicz: „Widzę nitkę jako podstawowy element budowy świata organicznego naszej planety, jako największą tajemnicę naszego otoczenia. To nitka buduje wszystkie żywe organizmy, rośliny, tkankę liści i nas samych, nasze nerwy, nasz kod genetyczny, nasze przewody żylne, nasze mięśnie. Jesteśmy strukturami włóknistymi”.

XAWERY WOLSKI „MATERIALNA POETYKA”

Monograficzna wystawa uznanego na świecie artysty, przygotowana specjalnie dla Centrum w Orońsku, będzie przekrojową prezentacją jego twórczości. Z rozległego dorobku artysty wybrane zostaną dwa zasadnicze wątki: ciało i materialność. Lipiec – sierpień 2022.

MIEJSCE SPOTKAŃ

W Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku spotykają się różne grupy i pokolenia – rzeźbiarze, krytycy, badacze sztuki i przestrzeni publicznej, miłośnicy zabytków, pasjonaci ogrodów, ekolodzy, wycieczki szkolne, rodziny i turyści. Instytucja łączy dziedzictwo z najnowszymi trendami w sztuce, opiekuje się dawnym folwarkiem Józefa Brandta, rozbudowuje kolekcję reprezentatywnych dzieł polskiej sztuki rzeźbiarskiej, organizuje konferencje i plenery artystyczne, udostępnia pracownie rzeźbiarskie, prowadzi program rezydencji artystycznych i pobytów twórczych. Biorąc pod uwagę zmieniające się potrzeby, realizuje szeroko zakrojone inwestycje (w 2021 m.in. budowa nowego budynku pracowni stolarskiej).

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru Nr 1-2/2022