Reklama

Urzędnik z iskrą Bożą

Urzędnik z iskrą Bożą

03.12.2012
Czyta się kilka minut
Anna Nakielska-Kowalska, polonistka: Czy lektura „Pana Tadeusza” pozwala zrozumieć dzisiejszą emigrację? Być może tłumaczy sytuację psychologiczną, buduje wiedzę o emocjach emigranta. Nie więcej.
M

MICHAŁ TABACZYŃSKI: Spróbujmy rozprawić się z kilkoma popularnymi tezami dotyczącymi polonistyki szkolnej. Pierwsza brzmi: język polski jako przedmiot umiera, ponieważ uczniowie są coraz bardziej leniwi, a nawet – głupsi...

ANNA NAKIELSKA-KOWALSKA: Ja akurat mam takie szczęście, że uczą młodzież, której się chce. Przez 22 lata zdążyłam pracować w różnych szkołach, od gimnazjów, przez szkoły zawodowe, liceum w małym miasteczku, aż po tzw. licea elitarne. Oczywiście oczytanie młodzieży, gotowość do mierzenia się z długimi i trudnymi tekstami jest teraz inna niż kiedyś. Ale zawsze trafiałam na młodzież, która chciała robić to, co najważniejsze: dyskutować, podejmować rozmowę wokół tekstu literackiego, rozmowę o problemach, które osobiście ich dotykają.

Uczniowie są coraz gorsi?

Są inni. Pracuje się...

10878

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]