Reklama

Ucho Igielne (2/2007)

Ucho Igielne (2/2007)

08.01.2007
Czyta się kilka minut
W wykładzie "Praworządność i pieniądz", Leszek Balcerowicz mówi: "Gdy mówimy o niezależności instytucji nie chodzi nam jednak o to, by wywyższały się ponad inne. Wspominam o tym, ponieważ ten rodzaj interpretacji zauważyłem walcząc o niezależność Narodowego Banku Polskiego. Chodzi tylko o to, że dla wykonywania pewnych zadań przypisanych instytucji, niezależność jest jej potrzebna jak powietrze. Nie dotyczy to wyłącznie banku centralnego, ale również agencji regulacyjnych, np. urzędu energetyki, urzędu telekomunikacji, urzędów nadzoru finansowego… W Polsce obroniono niezależność banku centralnego, lecz zniszczono niezależność agencji regulacyjnych, na mocy uchwalonej ustawy o służbie cywilnej (czy raczej o jej braku) na wyższych szczeblach."
W

W dodatku znajduje się także zapis debaty, która odbyła się po wykładzie Leszka Balcerowicza w Krakowie, w październiku zeszłego roku, na zaproszenie "Tygodnika Powszechnego" oraz Wyższej Szkoły Europejskiej im. ks. J. Tischnera. W debacie, prowadzonej przez Janusza Jankowiaka, wzięli udział prof. Andrzej Zoll i Leszek Balcerowicz.

Ponadto w dodatku:

  • Stanisława Golinowska (wiceprzewodnicząca rady fundacji CASE) o solidarności i państwie opiekuńczym
  • C.K. Prahalad - guru współczesnej ekonomii
  • Janusz Beksiak - Tradycja niekapitalistyczna, czyli co wiek XXI dziedziczy po zmianach gospodarczych w Polsce?
  • Przedsiębiorca Junior - rozmowa z Andrzejem Traczem, byłym prezydentem oddziału Junior Chamber.

Dodatek "Ucho igielne-Przewodnik" został dofinansowany ze środków Narodowego Banku Polskiego.

ZMIANY NIESEZONOWE

Zdjęcia publikowane w tym numerze "Ucha" pochodzą z realizowanego przez Agencję Fotograficzną Visavis projektu fotograficzno-socjologicznego "Zmiany niesezonowe". Jego celem jest zilustrowanie zmian społeczno-ekonomicznych zachodzących w Polsce, pokazując między innymi wpływ dużych inwestycji na życie lokalnych społeczności. Przynajmniej przez rok czterech  fotografików: Bogdan Krężel, Przemysław Krzakiewicz, Bartek Solik i Łukasz Trzciński, będzie obserwować i dokumentować zmiany w podkrakowskiej gminie Niepołomice. Każdej fotografii towarzyszy opis - minireportaż (dostępne w wersji drukowanej i w ).

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]