Reklama

Talmud i teoria gier

Talmud i teoria gier

23.10.2005
Czyta się kilka minut
To druga, po przyznanej Nashowi, Harsanyiemu i Seltenowi w 1994 r., Nagroda Nobla z ekonomii honorująca osiągnięcia w teorii gier. Chociaż przeciętnemu człowiekowi - jak pokazały choćby migawki z kasyn, towarzyszące relacjom telewizyjnym o przyznaniu tegorocznego Nobla ekonomicznego - teoria gier kojarzy się głównie z hazardem i rozrywką, dziedzina ta jest powszechnie wykorzystywana do analizy zachowania różnych podmiotów.
G

Głównie w ekonomii, ale też w naukach politycznych, socjologii, prawie, a nawet biologii. Gry, o których tu mowa, to - wbrew potocznemu rozumieniu tego słowa - sytuacje, w których różne podmioty podejmują decyzje dążąc do osiągnięcia własnych celów, potencjalnie sprzecznych z celami innych uczestników, a w których ostateczny wynik zależy od decyzji podjętych przez wszystkich. Grą w takim rozumieniu jest np. zachowanie firm na rynku, uprawnionych do głosowania w wyborach czy mocarstw nuklearnych na scenie międzynarodowej. Przy pomocy narzędzi tej dziedziny można analizować całe spektrum zagadnień: od problemów występujących w ekonomii po wojskowość czy działalność zorganizowanych grup przestępczych.

Robert Aumann, pierwszy z tegorocznych noblistów, po raz pierwszy zetknął się z teorią gier na początku lat 50. podczas studiów doktoranckich w Massachusetts...

4538

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]