Taizé, czyli imię Kościoła

40 tys. chrześcijan, w tym kilka tysięcy Polaków, przyjechało do Lizbony na doroczne spotkanie zorganizowane przez ekumeniczną Wspólnotę z Taizé.

Brat Roger, niemal 90-letni założyciel Wspólnoty, wystosował do uczestników okolicznościowy list, w tym roku zatytułowany “Przyszłość pełna pokoju". Znalazł się w nim apel, aby młodzi nie poddawali się zniechęceniu i bezczynności: “Jezus Chrystus nie przyszedł na ziemię, żeby kogokolwiek potępić, przyszedł torować ludziom drogi komunii". Komunia zaś jest jednym z piękniejszych “imion Kościoła: w nim nie może być wzajemnej surowości, a jedynie przejrzystość, dobroć serca, współczująca miłość". Brat Roger jest przekonany, że “dzięki Ewangelii możemy odkryć zdumiewającą prawdę: Bóg nie jest twórcą ani strachu, ani niepokoju, Bóg może nas tylko kochać". List, przetłumaczony na 55 języków, będzie rozważany przez najbliższy rok podczas cotygodniowych spotkań młodzieży w Taizé.

Przesłania do zgromadzonych w Lizbonie wystosowali również Jan Paweł II i patriarchowie, Bartłomiej z Konstantynopola i Aleksy II z Moskwy, a także Rowan Williams (arcybiskup Canterbury) oraz sekretarz generalny ONZ Kofi Annan. Zwierzchnik rosyjskiego prawosławia napisał, że “chrześcijaństwo było, jest i będzie fundamentem cywilizacji europejskiej". Z kolei Papież powierzył młodych wstawiennictwu Matki z Fatimy i zachęcił, aby powrócili do “źródeł wiary". “Razem możemy zmienić bieg rzeczy i zbudować dla wszystkich przyszłość pełną pokoju i dobrobytu" - przekonywał Kofi Annan.

Pięciodniowe spotkanie, od 28 grudnia do 1 stycznia, odbywało się w dawnych halach Feira Internacional de Lisboa. Młodzież zamieszkała wśród portugalskich rodzin w dwustu parafiach. Przed południem dyskutowano m.in. o prawach człowieka, walce z dyskryminacją oraz pomocy ubogim i bezrobotnym. Każdego dnia uczestnicy modlili się w intencji ofiar kataklizmu w Azji.

W przedostatni dzień roku odwiedzili dzielnicę biedy, gdzie pracują misjonarki miłości, zgromadzenie założone przez bł. Matkę Teresę z Kalkuty. W Sylwestra młodzież bawiła się z mieszkańcami Lizbony; następnego dnia odwiedziła fatimskie sanktuarium.

Podczas modlitw wieczornych brat Roger wygłaszał rozważania, które tłumaczono na 20 języków. W pierwszym mówił: “Portugalczycy, żyjąc nad brzegiem oceanu, byli jednymi z pierwszych, którzy opłynęli cały świat. Ich szeroka wizja przemawia do nas i inspiruje także Europę". Przypominał, że Bóg zapewnia przede wszystkim pokój serca, który rodzi się w modlitwie. W drugim rozważaniu przekonywał, że Ewangelia może przemienić życie: “Kiedy zapominamy o obecności Boga w nas, On nigdy o nas nie zapomina. Abyśmy mogli wytrwać do końca życia, Bóg nieustannie odnawia w nas odwagę". Trzeciego dnia brat Roger nauczał o przebaczeniu, które “budzi wiosnę duszy". Przyznał, że “nie przychodzi nam łatwo urzeczywistnianie tej czysto ewangelicznej prawdy", jednak nie wolno rezygnować. Podczas śpiewania kanonów młodzież podchodziła do krzyża i opierała na nim czoła, symbolicznie powierzając Bogu kłopoty własne i bliźnich.

W sylwestrowy wieczór Brat Roger opowiedział o początkach Wspólnoty z Taizé: “W czasach mojego dzieciństwa mama gromadziła wokół siebie siedem swoich córek i mnie, najmłodsze dziecko, i czytała nam". Dzieci wysłuchały kiedyś opowieści o kobietach, które dawno temu stworzyły małą wspólnotę: “Z czasem grupka zaczęła odgrywać coraz większą rolę, pomagała innym, stawała się opiniotwórcza i wpływowa". W wieku 16 lat brat Roger powiedział sobie: “Jeśli tych kilka kobiet oddało swoje życie Bogu i zrobiło tak wiele, dlaczego kilku mężczyzn nie może uczynić tak samo? Założę wspólnotę, w której będziemy żyć w jedności, będziemy serdeczni i przyjaźni".

MZ, KAI

Wspólnota z Taizé powstała w 1949 r. Jej założycielem jest Roger Schutz, dziś znany jako Brat Roger - pastor z Kościoła ewangelicko-reformowanego, który przybył do burgundzkiej wioski Taizé w sierpniu 1940 r. Wraz z kilkoma braćmi złożył śluby zakonne, zobowiązujące do zachowania celibatu, uznania posługi przeora oraz życia we wspólnocie dóbr materialnych i duchowych. Grupa od początku miała charakter wielowyznaniowy i ekumeniczny. Celem jej działalności jest modlitwa o jedność chrześcijan, która ma być wzorem dla pojednania między wszystkimi narodami i religiami. Do Wspólnoty należy ok. stu braci z 25 krajów: katolików i protestantów (o ile na początku dominowali protestanci, dziś przeważają katolicy). Od 1978 r., na przełomie Starego i Nowego Roku, Wspólnota organizuje w największych miastach kontynentu “Pielgrzymki Zaufania przez Ziemię". Trzy razy Europejskie Spotkania Młodzieży odbyły się Polsce: we Wrocławiu (1989 i 1995 r.) i Warszawie (1999 r.). Choć w założeniach nie na tym polegała misja Wspólnoty, bracia z Taizé pracują z młodzieżą przez cały rok. Podczas wakacji co tydzień do ich wioski przybywa 3-5 tys. pielgrzymów; 10 proc. stanowią Polacy.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 02/2005