Reklama

Święto wulkanu

Święto wulkanu

14.03.2022
Czyta się kilka minut
Meksykanie świętowali na zboczach wulkanu zwanego pieszczotliwie „El Popo".
JOSE CASTANARES / AFP / EAST NEWS
W

Wulkan Popocatépetl w Meksyku, pieszczotliwie zwany przez mieszkańców El Popo, obchodzi swoje święto 12 marca. Według legendy mieszkający nieopodal góry pasterz spotkał starca o imieniu Gregorio Popocatépetl – był to duch wulkanu, który przyszedł ostrzec mieszkańców o zbliżającej się erupcji. Na pamiątkę tego spotkania, w dniu św. Grzegorza, mieszkańcy ucztują na zboczach wulkanu i przystrajają je kwiatami. Złożone ofiary mają ustrzec ich przed wybuchem. Popocatépetl został także uwieczniony w powieści Malcolma Lowry’ego „Pod wulkanem”. ©(P)

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]