Reklama

Słowo wstępne

Słowo wstępne

17.05.2014
Czyta się kilka minut
W tym roku obchodzimy 450. rocznicę urodzin Williama Szekspira. W dorobku tego najsłynniejszego brytyjskiego dramaturga, poety i aktora znajduje się38 sztuk teatralnych, 154 sonety oraz kilkanaście wierszy.
J

Jego twórczość wpłynęła na język, teatr, kulturę i filozofię na całym świecie, a jego dzieła zostały przetłumaczone na blisko sto języków. Ponadczasowość sztuk Szekspira opiera się na ich uniwersalnym charakterze oraz możliwości odnoszenia ich do różnych realiów kulturowych, epok i kontekstów społecznych. Możemy je odczytywać w kontekście kluczowych kwestii dzisiejszego świata: miłości, wojny, polityki, przeznaczenia czy pojednania.
Zachęcam do doświadczania twórczości Szekspira w różny sposób. Z okazji tej szczególnej rocznicy, British Council i Multikino organizują retransmisje sztuk Szekspira z wiodących scen brytyjskich na ekranach kin w całej Polsce. Tym sposobem polska publiczność może stać się częścią widowni angielskiego teatru. We wrześniu natomiast zapraszamy na otwarcie Teatru Szekspirowskiego w Gdańsku. Wydarzenie to uświetni spektakl „Hamlet” w wykonaniu teatru The Globe.
Warto również pójść o krok dalej i przeczytać Szekspira w oryginale, ponieważ taka lektura może nie tylko pomóc w nauce języka angielskiego, ale także otworzyć nas na nowe doznania i przyczynić się do wzbogacenia naszego słownictwa. Wiele współczesnych wyrażeń zostało stworzonych właśnie przez Szekspira (np. „fair play”, „love is blind”, „zero tolerance”), a poznając je w kontekście, łatwiej będzie nam je zrozumieć i zapamiętać. „Być albo nie być? Oto jest pytanie” – nie da się tego powiedzieć bardziej dosadnie!
Za dwa lata będziemy obchodzić 400. rocznicę śmierci poety – British Council już teraz szykuje szereg wydarzeń z tej okazji.
Andy Williams, Dyrektor British Council w Polsce

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]