Reklama

Ładowanie...

"Ślad w prawdzie"

02.11.2003
Czyta się kilka minut
11 października Zbyszko Bednorz ukończył 90 lat. Od dziesiątków lat towarzyszy przemianom historycznym zachodzącym w Polsce, a zwłaszcza na Śląsku, z niezwykłą uwagą i miłością.
P

Patriotyczny dom rodzinny w Skalmierzycach pod Ostrowem Wielkopolskim, przyjazd na Śląsk, studencka młodość w Poznaniu, warszawska konspiracja i udział w Powstaniu Warszawskim, więzienie stalinowskie, dramatyczne spotkanie z Luną Brystygierową i “słynny" pułkownik Różański mówiący do Bednorza: “Ty, mały polski katolik, mały, ale bardzo wredny, bardzo paskudny", Rakowiecka i Wronki, wymodlone przez żonę Różę ocalenie, powrót na Śląsk, do miasta nad Odrą i pisarska służba piórem - to w wielkim skrócie najważniejsze etapy jego biografii i tematy twórczości. Jego nazwisko weszło do nauki o literaturze oraz do samej literatury, gdyż pisarz harmonijnie łączy twórczość literacką i naukową. Jest symbolem tego, co w śląskiej kulturze najlepsze.

Życie i pisarstwo Bednorza splatają się wzajemnie i nieodłącznie wiążą ze Śląskiem. Bogactwo przeżyć przenika w twórczość, z...

4252

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]