Reklama

"Ślad w prawdzie"

"Ślad w prawdzie"

02.11.2003
Czyta się kilka minut
11 października Zbyszko Bednorz ukończył 90 lat. Od dziesiątków lat towarzyszy przemianom historycznym zachodzącym w Polsce, a zwłaszcza na Śląsku, z niezwykłą uwagą i miłością.
P

Patriotyczny dom rodzinny w Skalmierzycach pod Ostrowem Wielkopolskim, przyjazd na Śląsk, studencka młodość w Poznaniu, warszawska konspiracja i udział w Powstaniu Warszawskim, więzienie stalinowskie, dramatyczne spotkanie z Luną Brystygierową i “słynny" pułkownik Różański mówiący do Bednorza: “Ty, mały polski katolik, mały, ale bardzo wredny, bardzo paskudny", Rakowiecka i Wronki, wymodlone przez żonę Różę ocalenie, powrót na Śląsk, do miasta nad Odrą i pisarska służba piórem - to w wielkim skrócie najważniejsze etapy jego biografii i tematy twórczości. Jego nazwisko weszło do nauki o literaturze oraz do samej literatury, gdyż pisarz harmonijnie łączy twórczość literacką i naukową. Jest symbolem tego, co w śląskiej kulturze najlepsze.

Życie i pisarstwo Bednorza splatają się wzajemnie i nieodłącznie wiążą ze Śląskiem. Bogactwo przeżyć przenika w twórczość, z...

4252

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]