Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Wydanie specjalne "Polska Żydowska"

Regulacje prawne e-płatności

Regulacje prawne e-płatności

15.03.2013
Czyta się kilka minut
Mamy do czynienia z dynamicznym rozwojem pieniądza w formie bezgotówkowej.
R

Rzeczywistość zmienia się bardzo szybko, pojawiają się nowe rozwiązania technologiczne, a tym samym i nowe zagrożenia. Dlatego polscy i europejscy ustawodawcy starają się nie zostawać w tyle za postępującym rozwojem.
Nasze prawo krajowe w dużym zakresie implementuje dyrektywy Unii Europejskiej. Od półtora roku obowiązuje w Polsce ustawa o usługach płatniczych, która jest kompleksową regulacją odnoszącą się do transakcji płatniczych. Ustawa ta wprowadziła do polskiego prawa wytyczne tzw. dyrektywy PSD, normującej sposoby świadczenia usług płatniczych oraz zasady ich wykonywania w krajach Europejskiego Obszaru Gospodarczego, do którego, poza krajami Unii Europejskiej, należą także Norwegia, Islandia, Lichtenstein, Szwajcaria i Monako. W Polsce transakcje kartami płatniczymi czy wykonywanie przelewów z rachunków zgodne są już z założonymi jednolitymi standardami, tzw. standardami SEPA.

Czytasz ten tekst bezpłatnie, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]