Reklama

Ładowanie...

Regulacje prawne e-płatności

Regulacje prawne e-płatności

15.03.2013
Czyta się kilka minut
Mamy do czynienia z dynamicznym rozwojem pieniądza w formie bezgotówkowej.
R

Rzeczywistość zmienia się bardzo szybko, pojawiają się nowe rozwiązania technologiczne, a tym samym i nowe zagrożenia. Dlatego polscy i europejscy ustawodawcy starają się nie zostawać w tyle za postępującym rozwojem.
Nasze prawo krajowe w dużym zakresie implementuje dyrektywy Unii Europejskiej. Od półtora roku obowiązuje w Polsce ustawa o usługach płatniczych, która jest kompleksową regulacją odnoszącą się do transakcji płatniczych. Ustawa ta wprowadziła do polskiego prawa wytyczne tzw. dyrektywy PSD, normującej sposoby świadczenia usług płatniczych oraz zasady ich wykonywania w krajach Europejskiego Obszaru Gospodarczego, do którego, poza krajami Unii Europejskiej, należą także Norwegia, Islandia, Lichtenstein, Szwajcaria i Monako. W Polsce transakcje kartami płatniczymi czy wykonywanie przelewów z rachunków zgodne są już z założonymi jednolitymi standardami, tzw. standardami SEPA.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]