Reklama

Ładowanie...

Razem o księgach świętych

17.03.2009
Czyta się kilka minut
Chrześcijaństwo i islam określa się często jako "religie Księgi". Choć Biblia i Koran mają odmienne znaczenie dogmatyczne - Koran byłby raczej odpowiednikiem Chrystusa, Słowa Wcielonego, niż Biblii - w obu religiach recepcja tekstu ksiąg świętych konfrontowana jest z podobnymi wyzwaniami.
C

Czy teologia muzułmańska nie mogłaby wspomóc się doświadczeniami chrześcijańskiej, jak czyniła to już w przeszłości? Jak dzisiaj muzułmanie powinni czytać i rozumieć święte teksty chrześcijaństwa, a chrześcijanie Koran? W jaki sposób trzeba aktualizować interpretacje świętych tekstów i ich tłumaczenia?

Nad tymi m.in. pytaniami zastanawiali się uczestnicy VII Forum Teologicznego Chrześcijaństwo-Islam w Akademii Diecezji Rottenburg-Stuttgart (6-9 marca), które gromadzi teologów i islamologów chrześcijańskich z dziesięciu krajów europejskich oraz teologów muzułmańskich (głównie z Turcji, ale także z Bośni i Kosowa). Co roku rozmawiają o podejściu swoich religii do istotnych zagadnień: cierpienia, modlitwy, problemów etycznych. Przeczy to stereotypowi, że muzułmanie nie poznają chrześcijaństwa i nie inicjują dialogu - połowę komitetu organizacyjnego Forum...

2559

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]