Reklama

Razem o księgach świętych

Razem o księgach świętych

17.03.2009
Czyta się kilka minut
Chrześcijaństwo i islam określa się często jako "religie Księgi". Choć Biblia i Koran mają odmienne znaczenie dogmatyczne - Koran byłby raczej odpowiednikiem Chrystusa, Słowa Wcielonego, niż Biblii - w obu religiach recepcja tekstu ksiąg świętych konfrontowana jest z podobnymi wyzwaniami.
C

Czy teologia muzułmańska nie mogłaby wspomóc się doświadczeniami chrześcijańskiej, jak czyniła to już w przeszłości? Jak dzisiaj muzułmanie powinni czytać i rozumieć święte teksty chrześcijaństwa, a chrześcijanie Koran? W jaki sposób trzeba aktualizować interpretacje świętych tekstów i ich tłumaczenia?

Nad tymi m.in. pytaniami zastanawiali się uczestnicy VII Forum Teologicznego Chrześcijaństwo-Islam w Akademii Diecezji Rottenburg-Stuttgart (6-9 marca), które gromadzi teologów i islamologów chrześcijańskich z dziesięciu krajów europejskich oraz teologów muzułmańskich (głównie z Turcji, ale także z Bośni i Kosowa). Co roku rozmawiają o podejściu swoich religii do istotnych zagadnień: cierpienia, modlitwy, problemów etycznych. Przeczy to stereotypowi, że muzułmanie nie poznają chrześcijaństwa i nie inicjują dialogu - połowę komitetu organizacyjnego Forum...

2559

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]