Reklama

Praworządność – nie tylko przepisy

Praworządność – nie tylko przepisy

15.10.2018
Czyta się kilka minut
Na Węgrzech odziedziczyliśmy postsowiecką kulturę, która nadal występuje w instytucjach państwowych.
P

Prowadziłem na przykład badania wśród sędziów. Wielu z nich trudno zaakceptować, że wymiar sprawiedliwości to nie tylko technika wydawania wyroków, ale i stojąca za nią moralność i system wartości. Tymczasem – przeciwnie niż to się czyni w krajach o ugruntowanych rządach prawa, takich jak Wielka Brytania, Niemcy czy USA – my nie uczymy obywateli akceptacji i szacunku dla zasad praworządności. W dodatku zasada trójpodziału władzy jest naruszana przez obecnie rządzących. Prezesi sądów wybierani przez parlament większością 2/3 głosów mają szerokie kompetencje, a wpływ rady sądowniczej jest niewielki. W mediach często pojawiają się ataki na sędziów. To sprawia, że sędziowie, którzy powinni być w swoich działaniach niezawiśli, obawiają się retorsji ze strony władzy. To bardzo niebezpieczne, bo sędziowie nie mogą znać strachu. ©

Prof. ZOLTÁN FLECK, dyrektor Centrum Teorii Państwa i Społeczeństwa, Uniwersytet Loránda Eötvösa w Budapeszcie

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]