Reklama

Piec kręgowy w Płazie

Piec kręgowy w Płazie

14.05.2018
Czyta się kilka minut
ul. Jana III Sobieskiego 43, Płaza (powiat chrzanowski)
K. SCHUBERT, MIK 2018
W

W Płazie pod Chrzanowem zapraszamy do obejrzenia wyjątkowego zabytku techniki – pieca kręgowego. Zbudowany pod koniec XIX wieku do wypału wapna, na pierwszy rzut oka przypomina sporych rozmiarów stodołę. By jednak zrozumieć złożony proces wypału kamienia wapiennego, trzeba spenetrować jego ciemne wnętrze. Podczas majowego weekendu za pośrednictwem lokalnych przewodników będzie okazja poznać oryginalną myśl techniczną, dzięki której przez dziesięciolecia powstawał doskonałej jakości produkt – szczególnie pożądany w budownictwie, przemyśle i rolnictwie odradzającego się państwa. Wapiennik, jak nazywają mieszkańcy Płazy swą „przemysłową dzielnicę”, to nie tylko kamieniołom i piec, ale także niewielkie osiedle pracownicze, zbudowane w myśl Howardowskiej idei miasta ogrodu.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]