Per Olov Enquist będzie gościem specjalnym II dnia Festiwalu

CONRAD FESTIVAL I MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL LITERATURY IM. JOSEPHA CONRADA KRAKÓW, 3-7 listopada 2009
Per Olov Enquist / fot. Merlijn Doomernik, Hollandse Hoogte, EK Pictures /
Per Olov Enquist / fot. Merlijn Doomernik, Hollandse Hoogte, EK Pictures /

Per Olov Enquist - szwedzki pisarz, laureat blisko 16 nagród literackich - będzie gościem specjalnym drugiego dnia Międzynarodowego Festiwalu Literatury im. Josepha Conrada. Festiwal odbędzie się w dniach 3-7 listopada, a organizują go: Miasto Kraków, Fundacja "Tygodnika Powszechnego" i Krakowskie Biuro Festiwalowe.

Drugi dzień Festiwalu upłynie pod hasłem "Życie na miarę literatury". Oprócz Enquista, dwukrotnego laureata nagrody Augusta (najważniejszego szwedzkiego lauru literackiego) gościć będziemy również Agnetę Pleijel (autorkę m.in. wydanej w Polsce powieści "Lord Nevermore", której bohaterami są Stanisław I. Witkiewicz i Bronisław Malinowski), oraz Macieja Zarembę, znakomitego szwedzkiego dziennikarza i mistrza reportażu. Pleijel poprowadzi spotkanie z Enquistem, natomiast Zaremba zaprosi do rozmowy najważniejszych polskich twórców literatury faktu.

Tego dnia zaplanowano również debatę poświęconą literaturze polskiej. O "Prowincjach wyobraźni, zaściankach intelektu" rozmawiać będą Stefan Chwin, Zbigniew Kruszyński, Henryk Waniek i Olga Tokarczuk (prowadzenie Andrzej Franaszek). Odbędzie się także spotkanie z pisarzem Januszem Głowackim.

Wśród imprez towarzyszących drugiego dnia Festiwalu znajdą się m.in. projekcje dwóch obrazów filmowych: pierwszy, stworzony na podstawie powieści Enquista: "Piąta zima magnetyzera" w reż. Mortena Henriksena oraz nagrodzony Złotą Palmą i Oskarem film "Pele Zwycięzca" w reż. Bille Augusta z scenariuszem autorstwa Enquista.

Więcej informacji o festiwalu na stronie www.conradfestival.pl

Program drugiego dnia Festiwalu

Środa, 4 listopada 2009

Życie na miarę literatury

12. 00  Per Olov Enquist

Spotkanie pisarza ze studentami i z czytelnikami.

Krakowska Szkoła Scenariuszowa

14.00  Polsko-szwedzki panel młodych krytyków literackich.

Prowadzenie: Grzegorz Jankowicz

Patronat: Ha!art

Współpraca: pismo szwedzkie "GEIST"

Klub Lokator

16. 00 Prowincje wyobraźni

Debata.

Uczestnicy: Stefan Chwin, Zbigniew Kruszyński, Henryk Waniek, Olga Tokarczuk

Prowadzenie: Andrzej Franaszek

Uniwersytet Jagielloński

18. 00  Świat dopowiedziany

Debata.

Prowadzenie: Maciej Zaremba

Uczestnicy: uznani polscy reporterzy zaproszeni przez Zarembę

Klub "Pod Jaszczurami"

19. 00  Świat dopowiedziany  - Spotkanie z Januszem Głowackim

Pawilon Wyspiański 2000 - podziemia

20.00   Życie na miarę literatury

Spotkanie z Per Olovem Enquistem.

Prowadzenie: Agneta Pleijel

PWST

Wydarzenia towarzyszące

16.00   Literatura i film

Piąta zima magnetyzera /Magnetisorens Femte vinter, 1999, 119 min./

Reżyseria: Morten Henriksen

Scenariusz na podstawie powieści: Pera Olova Enquista

Wprowadzenie: Piotr Marecki, Per Olov Enquist

miejsce w trakcie ustalania

22.00 Literatura i film

Pele Zwycięzca* /Pelle erobreren AKA Pelle erövraren / Pelle the Conqueror,1987,157 min.

Reżyseria: Bille August

Scenariusz: Bille August, Per Olov Enquist

Muzyka: Stefan Nilsson

Wprowadzenie: Piotr Marecki, Per Olov Enquist

miejsce w trakcie ustalania

Film zdobył Złotą Palmę w Cannes 1988 i Oscara za najlepszy film zagraniczny 1988.

Per Olov Enquist - autor powieści, dramatów i scenariuszy filmowych, oraz utworów

o charakterze dziennikarskim i krytycznym. Jako dramaturg osiągnął sukces m.in.

na Broadwayu, a polskie inscenizacje jego sztuk (Z życia glist) przeszły do historii polskiego teatru. Jest pisarzem przywiązującym dużą wagę do dokumentów i świadectw: jego powieści roją się od cytatów z pamiętników czy notatek, są do granic wytrzymałości hybrydyczne. Przypomina w tym Trumana Capote’a i Normana Mailera. Większość utworów Enquista dotyczy Szwecji. Należy do najbardziej nagradzanych (16 najważniejszych nagród, w tym nagrodę Augusta otrzymał dwukrotnie; pierwszy raz za "Książkę o Blanche i Marie")

i najchętniej czytanych w swoim kraju autorów. Jest też jednym z najczęściej tłumaczonych pisarzy szwedzkich. Otrzymał prestiżowe nagrody: Independent Fiction Prize (2003) czy niemiecką nagrodę Corine (2005).

Studiował historię literatury na Uniwersytecie w Uppsali , przez wiele lat pracował jako krytyk literacki oraz teatralny w prasie i telewizji. Jako pisarz debiutował na początku lat 60. , w swoich utworach podejmuje tematykę psychologiczną, chętnie eksperymentuje z formą. Przełomem w jego karierze literackiej okazała się powieść Piąta zima magnetyzera - została dostrzeżona przez krytyków i przetłumaczona na wiele języków.

Janusz Głowacki - dramaturg, prozaik, felietonista, autor scenariuszy filmowych.

Światowy sukces przyniosły mu sztuki teatralne. W grudniu 1981 roku, na kilka dni przed wprowadzeniem w Polsce stanu wojennego, wyjechał do Londynu na premierę sztuki Kopciuch Court Theatre w reżyserii Danny Boyl (Trainspotting). The Guardian i London Times uznały Cinders za najlepszą produkcje roku. Od 1983 roku mieszka w Nowym Jorku. Wystawiony w 1984 r. przez jeden z najlepszych nowojorskich teatrów, Joseph Papp Public Theatre, w reżyserii Johna Maddena (Zakochany Szekspir") z laureatem Oskara Christopherem Walkenem w roli głównej, Kopciuch rozpoczął triumfalna drogę Głowackiego po teatrach całego świata. Jego sztuki grane są od Nowego Jorku, Los Angeles, Las Vegas, Toronto, Londynu, Marsylii, Sydney i Bonn po Pragę, Warszawę, Moskwę, Petersburg, Dagestan, Seul i Tajpej. Inne słynne dramaty to Fortynbras się upił, Polowanie na karaluchy, Antygona w Nowym Yorku, Czwarta siostra.

Głowacki jest także autorem kilku zrealizowanych scenariuszy filmowych. Rejsu

i Psychodramy - napisanych wspólnie z Markiem Piwowskim oraz Polowania na muchy, Trzeba zabić tę miłość i napisanego wspólnie z Łukaszem Zadrzyńskim Billboard.

Głowacki był wykładowcą na Columbia University, Bennington College, i wizytującym dramaturgiem w New York Public Theater, Mark Tapper Forum w Los Angeles i Atlantic Center for the Arts na Florydzie. Szereg jego artykułów i esejów ukazało się w New York Timesie.

Maciej Zaremba - studiował historię filmu i historię idei. Wybitny publicysta i reporter największego szwedzkiego dziennika "Dagens Nyheter". Pisze o kulturze i polityce, przemianach społecznych. Tłumaczy polską literaturę, m.in. poezję Zbigniewa Herberta.

W artykułach, esejach i książkach pokazuje Szwedom przede wszystkim ich samych - wyparte obrazy, historie i lęki. W 1997 r. ujawnił sprawę przymusowych sterylizacji, które państwo szwedzkie przeprowadziło w latach 1935-76 na tysiącach "niepożądanych" obywateli, głównie kobietach, samotnych matkach wielu dzieci, bezdomnych itp. Skutkiem tych tekstów było wypłacenie ofiarom przymusowych sterylizacji ponad 250 milionów koron odszkodowania. Efekty dziennikarskiego śledztwa przedstawił w książce "Czyści i inni". Jego publikacje wywołały burzliwą debatę na temat podobnych procederów także w innych krajach skandynawskich, Szwajcarii, USA. Jest mężem Agnety Pleijel, znanej szwedzkiej pisarki.

W Polsce ukazał się nakładem wydawnictwa Czarne zbiór jego reportaży pt. "Polski hydraulik i inne opowieści ze Szwecji" (2008). Jego teksty publikuje stale "Gazeta Wyborcza".

Agneta Pleijel - jest poetką, dramaturgiem i powieściopisarką, przez kilka lat pełniła funkcję prezesa szwedzkiego PEN Clubu. W Polsce ukazała się jej powieść "Lord Nevermore" (wydawnictwo Jacek Santorski & Co, 2008) poświęcona Stanisławowi I. Witkiewiczowi, Bronisławowi Malinowskiemu.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

 • 10 dni dostępu - poznaj nas
 • Natychmiastowy dostęp
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Wybrane teksty dostępne przed wydaniem w kiosku
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
 • Natychmiastowy dostęp
 • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Wybrane teksty dostępne przed wydaniem w kiosku
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
79,90 zł

Artykuł pochodzi z numeru TP 08/2009