Reklama

Papieskie ordery

Papieskie ordery

23.11.2003
Czyta się kilka minut
W Wiadomościach KAI nr 42/03 podano, że "Najwyższe odznaczenie papieskie - Order św. Sylwestra Papieża - otrzymała w niedzielę 19 października poznańska lekarka, doktor Wanda Błeńska". Przy całym szacunku dla odznaczonej, muszę stwierdzić, że Order św. Sylwestra Papieża jest najniższym, a nie najwyższym orderem papieskim. Wiadomość błędnie podaną przez KAI powtórzyła prasa katolicka.
B

Biuletyn Stolicy Apostolskiej ,,Annuario Pontificio" co roku podaje:

Papieskie Ordery Rycerskie udzielane bezpośrednio przez papieża Listem Apostolskim.

1. Najwyższy Order Chrystusa (klasa jedyna); 2. Order Złotej Ostrogi (klasa jedyna); 3. Order Piusowy (klasy: pierwsza - Kawalerowie Łańcucha Orderowego; druga - Kawalerowie i Damy Wielkiego Krzyża; trzecia - Kawalerowie i Damy Komandorii z gwiazdą i Komandorii; czwarta - Kawalerowie i Damy); 4. Order św. Grzegorza Wielkiego (klasy: pierwsza - Kawalerowie i Damy Wielkiego Krzyża; druga - Kawalerowie i Damy Komandorii z gwiazdą i Komandorii; trzecia - Kawalerowie i Damy; odznaczenie ma odmiany cywilną i wojskową); 5. Order św. Sylwestra Papieża (klasy: pierwsza - Kawalerowie i Damy Wielkiego Krzyża; druga - Kawalerowie i Damy Komandorii z gwiazdą i Komandorii; trzecia - Kawalerowie i Damy).

Ponadto istnieją dwa odznaczenia, które nie są orderami: 1. Krzyż ,,Pro Ecclesia et Pontifice"; 2. Medal ",Benemerenti".

Redaktorzy pism katolickich powinni znać te sprawy i poprawnie podawać do wiadomości czytelników decyzje Ojca Świętego. Nie byłoby źle, gdyby KAI opublikowała fotografie tych odznaczeń i podała ich historię.

O. FRANCISZEK MAŁACZYŃSKI OSB (Kraków)

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]